Škoda rány která padne vdle ?

Nedávno se na internetu objevilo velice znepokojující video Angeliky Samkové, kde se jako hlavní postava ukazuje Angelika a její manžel Richard Samko před policí. Podle Richarda se slavily narozeniny jejich jedenáctiletého synka, kde byl pozván i Štefan Ličartovský. Celá situace nabírá na intenzitě ve chvíli, kdy manželka Richarda před policií poukazuje na soukromý život a dvacetileté fyzické ubližování od Richarda, a to jak synovi, tak i jí samotné. V live se zmiňuje slovy, že má i videa, jak ubližuje svému synovy týráním. Na videu se zmiňuje že dostala dvě až tři rány do obličeje od svého manžela pro to, že jí Štefan osahával. Celá kauza končí záběrem, kdy je vidět i na samotnou Angeliku, která má krev u nosu a sedí v policejním autě a nadává na svého manžela a v romštině mu říká že ho Bůh potrestá a pokárá.

 

 

Richarda Samka není třeba představovat známí reportér a moderátor romské národnosti. Poté co absolvoval novinářský kurz a v roce 1999 nastoupil do České televize, kde od té doby působí a těší se popularitě.

 

Co se týká jeho ženy Angeliky, byla často vedle Richarda na mnoha akcích. Je choreografkou a tanečnicí a hrála ve filmu Roming. Jako tanečnice byla v článku Respekt označena jako rychlonohá tanečnice. Pražské divadlo Kampa v roce 2010 uvedlo tanečně divadelní projekt Cikánská suita kde si zahráli spolu jako pár.

 

 

Každý z nás ví, že prát na veřejnosti špinavé prádlo bývá často špatně a celá kauza mývá domácí dohru. Vždy se jedna strana přísedících staví za toho a druhá strana za tu. Často to bývají kamarádi a kamarádky takového páru. Nehledě na to, že sociální sítě otevřely dveře přímo do domovů ať přes děti tak i my dospělí. V každém případě to chce vždy dvě strany, aby se vyjádřily a v tomto případě by stálo za to, aby se i třetí strana vyjádřila k obvinění. Koukal jsem na profil Jak Štefana, tak i Richarda, ale žádné vyjádření neproběhlo. Nejspíš je to řešeno na osobní úrovni anebo u Policie ČR. Pokud ano, pak mě zaráží, že se aktérka samotného live vyjádřila hned za čtyři dny s omluvou.

 

 

K 1. videu: Angelika je velmi rozčílená a spílá i policistovi, který se jí snaží uklidnit.  Později ve druhém videu oznamuje, že byla pod vlivem alkoholu a pod léky, kterými se léčí. Toto gesto je samozřejmě moc pěkné, protože se hold někdy stane, že alkohol leckdy uvolní to, co v člověku dlouho spí.  Zarážející na tom všem je hnedle pár věcí. Mě osobně je video nepříjemné ale protože Angeliku a Richarda znám osobně, videa i kauzu jsem sledoval. Richarda znám jako zábavného kluka, který je, jak se říká pro zábavu a vždy dokázal být i středem zábavy. Angelika ho vždy doplňovala a často spolu navenek vystupovali jako pohodová dvojice, ale jak každý z osobního života zná, na venek se často prezentujeme v pohodě a za zavřenými dveřmi probíhá “itálie“. Temperamentnost Romů není od té italské daleko. Nicméně pokud to zajde tak daleko, že by byl někdo týrán, ať už děti, ženy či starci, je zapotřebí aby se daná věc vyšetřila.

 

Ve videu Richard vysvětluje důvody policistovi, který se ptá, co se to vlastně děje.  Ze Samkovi výpovědi je jasné, že dlouhodobě nevyřešené spory je třeba řešit, protože pak je problém na světě. Do Richardovi výpovědi zakrvácená Angelika začne říkat, že ji 10 let Richard týrá a že spor vznikl kvůli “kamarádovi“ později dodává i jméno Štefan Ličartovský. To je vážné obvinění. A když uvažuji o Angelice a o posledních videích, mám smíšené pocity.

 

 

První pocit, kterým na mě situace dýchla byl, že šlo o klasickou hádku a jednoduše se napili a jak už to s nestřídmým pitím bývá, někomu ujely nervy. Po krátkém sledování videa mě ale nepřišli aktéři opilí ani si nešlapali tzv. na jazyk a když jsem poslouchal, jak souvisle oba hovoří, musím pouze konstatovat, že na narozeninách jedenáctiletého synka se asi moc nepilo. Proto mě nesedí omluva ve druhém videu, kde daleko více zničená Angelika se omlouvá a tvrdí že byla opilá a pod vlivem léků a že si to vymyslela a celkem vypadá jako by byla pod jakýmsi tlakem. Je na ní vidět, že to už nezvládá a v omluvě zachází do detailů.

 

 

Druhý pocit, kterého se nemohu při sledování zbavit, Někdo volal policii a Angelika sedí v policejním autě. To se dělá proto aby se předešlo možnému útoku, a především protože ji tekla krev z nosu. Jak říkala, dostala 2-3 pěstí od manžela. Ve druhém videu vše odvolává a údajně upadla. V prvním videu je sice Angelika od krve a ve druhém videu je zcela upravená a namalovaná, ale připadá mi, že je daleko více psychicky unavená. Ono je velice těžké zvládnou tlak, který fb přináší, pokud člověk dělá live v nervech. Příkladem jsou livekaři jako jsou N. Hmilanský, který v afektu a naštvání ukázal své partie, nebo D. Mezei, který se kvůli své ženě začal řezat a mnoho dalších.

 

 

Ve třetím videu se zaměřuje na omluvu Štefanovi Lyčartovskému, zde také odkrývá to, jak Richard nedůvěřuje a žárlí na Angeliku. Bere jí telefon, ve kterém viděl SMS a na kterém Angelika odkrývá, že někomu odpověděla “ahoj“ a dále pak velice zajímavé poselství, cituji: „že mám na sebe říct, že jsem kurva teda já“… Následně dodává komentář, který má divákům jasně ukázat, že k tomu byla donucena, neboť nikdo by neřekl větu, která by začala slovy „mám na sebe říct“, aniž by se rozhodl sám.

 

 

„Každý člověk má právo na důstojné jednání“

 

 

Závěrem bych chtěl dodat pár odkazů na odbornou pomoc. Pokud jste týráni, nebo obětí domácího násilí, a to za zavřenými dveřmi, existují poradny pro takové lidi. Neděje se to jen Vám, protože statistika ukazuje za rok 2020 bylo evidováno 1170 případů a 17% z toho jsou recidivisté, tedy, že se útoky opakují. Často se jedná o násilí na ženách a dětech či starších osobách! (zdroj: www.domacinasili.cz)

 

 

La Strada (www.strada.cz) ČR je jedinou specializovanou organizací, která se v rámci ČR výhradně věnuje poskytování pomoci obchodovaným a vykořisťovaným osobám.

 

Bílý kruh bezpeří (www.bkb.cz) je organizace poskytující pomoc a odborně způsobilí poradci, především právníci, psychologové a sociální pracovníci. Všichni jsou zpravidla ve svém oboru uznávanými experty. Svůj volný čas a znalosti věnují obětem trestných činů, svědkům a pozůstalým po obětech.

 

blogger: Fényx