Skinheads vs. Policie ČR, sídliště Maj; Proti romští demonstrace protest hooligans České Budějovice

6.7.2013 České Budějovice

Při sobotním setkat demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj bylo zranění osm lidí. Dva z toho byli Policisté. Policie při zákroku zadržela více než sto lidí. U demonstrantům našla baseballové pálky, boxery, tyče i plynové zbraně. Proti davu Policisté použili i slzný plyn, vodní děla ale nevyužili.
“V Českobudějovické nemocnici lékaři ošetřili v sobotu osm lidí z demonstrace, z nichž bylo šest aktivistů a dva Policisté. Až na jednoho, který v nemocnici zůstal s otřesem mozku, byli všichni propuštění. Většiny šlo o zranění typu pohmožděniny, tržné rány,” řekla mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová.

V sobotu 29. června po první demonstraci bylo ošetření 13 lidí, z nichž bylo deset aktivistů a tři Policisté. I tehdy byli všichni, až na jednoho s otřesem mozku, propuštění domů na doléčení.

Policie v podvečer zasáhla na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, ti se tam přesunulo z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěl z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je Čekal stovky policistu.

Demonstranti vytlačovali i koňmi a slzným plynem
Policejních výzev k opuštění místa stovky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé. Těžkooděnci a Policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili jejich setkat s obyvateli sídliště. Romy ale v ulicích Vidět nebylo.

Policisté při zákroku zadrželi 136 osob, v šesti případech zahájili trestní řízení Kvůli podezření z násilí proti Úřední osobě. Obviněnými zatím nebyl nikdo, všechny zadržené policie už propustila.

“Policie u demonstrantů zadržela pětadvacet zbraní a nebezpečných předmětů. Šlo o baseballové pálky, boxery, tyče i plynové zbraně,” uvedla mluvčí Českobudějovické policie Lenka Holická.

Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Dvě přistavení vodní děla zůstala nevyužitá. Policejní hlídka zůstaly na sídlišti celou noc. I v neděli sídlištěm procházejí pokojíky Policisté.

Sobotní zásah považuje primátor Thoma za naprosto profesionální, policie podle něj nic nepodcenila v přípravách, na místě byl dostatek lidí i techniky. Zdůrazňujeme, že Českobudějovické sídliště Máj není Chánův nebe Matiční, místa obydlená téměř výhradně Romy. Na Máji žije 22 000 obyvatel, z nichž přibližně 400 patří k romské menšině.

Napja situace na sídlišti Máj panuje od patky 21. června. V ten den se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následné se do něj zapojilo asi 100 dospělých.

Recent Videos

1 2 3 22

Home , Písničky na přání - LIVE CHAT , Máte námět na reportáž? Napište nám , Moderátoři , Časy vysílání , Jak nahrát hudbu na náš web , Jak zapnout radio , Redakcia R1