Silná bouřka převrátila autokaravan v řeckém Chalkidiki. Zemřeli dva Češi

Silná bouře a krupobití připravily v Řecku o život dva Čechy. Vítr převrátil jejich autokaravan na poloostrově Chalkidiki na severu země. Celkem si počasí vyžádalo šest mrtvých, včetně dvou dětí. Zhruba sto lidí je zraněných, další se pohřešují. Hmotné škody jsou obrovské. Na Chalkidiki vyhlásily úřady mimořádný stav.


Řecké Chalkidiki zasáhla silná bouře. Zemřeli při ní dva Češi | (0:35) | video: Reuters

Podle řeckých médií mrtvých je šest zahraničních turistů. Severní část Řecka, kde tráví první část letních prázdnin u moře tisíce cizinců, zasáhla divoká bouře po několika dnech s tropickými teplotami blížícími se 40 stupňům. Ve středu večer začaly Chalkidiki a okolní oblasti bičovat prudké lijáky a krupobití. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov.

Postarší česká dvojice zemřela poté, co jejich autokaravan v obci Sozopoli převrátil silný vichr. Další člověk, který byl s nimi uvnitř, neštěstí přežil se zraněními. Událost potvrdilo i české ministerstvo zahraničních věcí.

Mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová uvedla, že další z pasažérů karavanu je nyní v místní nemocnici. „České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc,“ uvedla mluvčí. Informace o dalších zraněných Češích nyní ministerstvo nemá. „Je možné, že se to přes den bude ještě vyvíjet,“ dodala Štíchová.

Mezi dalšími mrtvými je 39letý Rus s dvouletým chlapcem, na které poblíž jejich hotelu v městě Potidai spadl strom. Zemřela i rumunská turistka a její osmiletý syn – zabila je část padající střechy restaurace v Nea Plagia.

Fotogalerie

Škody po bouři na pláži u hotelu v Porto Karrás na Chalkidice v severním Řecku...  Škody po bouři na pláži u hotelu v Porto Karrás na Chalkidice v severním Řecku...  Hotelový resort v řeckém Chalkiliki. Silná bouře a krupobití připravily v Řecku...  Silná bouře a krupobití připravily v Řecku o život dva Čechy. Úřady vyhlásily...

Desítky zraněných lidí byly převezeny do nemocnic. Pohřešuje se také jeden rybář. Nezvěstných lidí ale může být víc, zejména mezi turisty, upozornil řecký ministr pro ochranu občanů Michalis Chrysochoidis.

„Něco takového jsem ve své 25leté kariéře zažil vůbec poprvé,“ řekl podle Reuters lékař z nemocnice ve městě Nea Moudania Athanasios Kaltsas. V jeho nemocnici byli ošetřeni pacienti ve věku od osmi měsíců do 70 let, zvláště s rozličnými zlomeninami.

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav. Nejméně 140 hasičů zasahovalo kvůli živlu celou noc. Nezvykle silné deště by podle meteorologů měly skončit během čtvrtečního rána.

Bouřky (červeně zbarvené) ve středu večer nad jižním BalkánemBouřky (červeně zbarvené) ve středu večer nad jižním Balkánem

Webový list Protagon píše o apokalyptické noci, která se snesla na Chalkidiki. „Jsme tady, abychom truchlili a napravili škody,“ řekl ministr Chrysochoidis, který hovořil o nevídané události. Také místní obyvatelé uvádějí, že takovou smršť nepamatují desítky let.

Velká část poloostrova postihly výpadky elektrického proudu. „Problém je velký v tom, že se dotýká desítek, ne-li stovek tisíc lidí,“ řekl ministr. „Budeme pracovat v příštích hodinách a dnech na tom, abychom napravili všechny škody na infrastruktuře,“ prohlásil.

Dvojice českých turistů zahynula v obci Sozopoli na severu Řecka.Dvojice českých turistů zahynula v obci Sozopoli na severu Řecka.

Mapy poskytuje freytag & berndtSpolečnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ČTK

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/recko-boure-chalkidiki-kroupy-nestesti.A190711_012329_zahranicni_onkr

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *