Segregation wall in Ostrovany The Walls of Sports Sportove mury romska osada (by Tomas Rafa)

 

kontakt: visegrad.project@gmail.com

16.09.2012 Ostrovany, Slovensko
Začátkem léta 2012 získal Tomáš Rafa oficiální povolení k malování zdí ve třech městech a vesnicích na východním Slovensku. První byla ochranná zeď v Sečovcích, druhá segregační zeď v Ostrovanech a poslední obytná jednotka v městské části Michalovce – Angy mlyn. Koncept projektu „Sportovní stěny 2012“ souvisí s širším projektem nového nacionalismu na Slovensku i v zahraničí, kterému je autor několik let věnován. Motiv byl zcela jasný: poukázat na segregaci jedné části slovenské populace a zdůraznit, že problémy s adaptací občanů na Slovensku vyžadují mnohem více pozornosti a nelze je vyřešit stavbou zdi, ať už ji nazýváme sportem, nebo ne.

O projektech ve Sečovcích a Michalovcích jsme již psali. Tomáš Rafa navštívil osadu v Ostrovanech již v roce 2010, po tragédii v Devínské Nové Vsi, kdy se na zdi objevilo slovo „Sorry“. Po dvou letech se podmínky v osídlení změnily, což přispělo k integraci romské populace. Obyvatelé Ostrovany v současné době dostávají finanční dotace ze stavebního spoření, což jim pomáhá měnit dřevěné chatrče, v nichž dosud žili, za cihlové zdivo. Rozdíl mezi Michalovce a Sečovce na jedné straně a mezi Ostrovany na straně druhé byl v přístupu jejich obyvatel.

V té době tým tvořili kromě autora projektu Tomáš Rafa pocházející ze Žiliny a umělci Marek Halász z Bratislavy a Igor Babiak z občanského sdružení “Periférne centrá” – “Periferní centra” v Dubravici. Předmětem jejich zájmu se stala stavba, veřejně známá také jako „plot“, která odděluje soukromé majetky obyvatel Ostrovanů od romského osídlení. Je dlouhá 110 metrů a vysoká 2 – 3 metry. Podle slov starosty Cyrila Reváka byla postavena stavba na obranu zemědělských produktů před krádeží obyvatel sousedního osídlení.

V Ostrovanech nebyla atmosféra tak přátelská jako ve Sečovcích. Obyvatelé obce neměli zájem pracovat zdarma. Po nějaké době přišlo několik z nich na místo konání a chtěli pomoci s prací, pokud by jim byly zaplaceny a pokud by za to dostaly cigarety. Přestože se umělci dohodli na jejich podmínkách, následujícího dne přišel jen jeden z nich. V noci lemovali vodicí linie laserovou vodou vágně, takže další den mohli začít malovat barevné duhové pruhy. Bylo velmi pozitivní, že se děti zajímaly o práci s barvou, i když věděly, že pracují dobrovolně a zdarma. Po nepřátelské reakci rodičů, kteří chtěli za svou práci získat peníze, se děti musely přestat malovat. Děti se však vrátily, aby se omluvily za chování rodičů. I přes pokrok socializace stále chybí společný zájem a motivace ke zlepšení prostoru, ve kterém žijí.

 

text source: http://www.stanica.sk/2012/10/08/este…

Recent Videos

1 2 3 23

Home , Písničky na přání - LIVE CHAT , Máte námět na reportáž? Napište nám , Moderátoři , Časy vysílání , Jak nahrát hudbu na náš web , Jak zapnout radio , Redakcia R1