Romano Rasaj VS Štefan Pongo a „Československá Romská Unie“

Tohle je můj osobní názor a tak to i berte !

 

Vážení přátelé co tu nadáváte na pana Rašaje , Kdo je u vás ten správný romský aktivista ?

 

Já vím o spoustě lidí komu pomohl i poslal peníze i když byl v situaci že sám měl málo . A že občas přestřelí tím že mu někdo dá špatné informace ? a třeba je to i někdy schválně jen aby se lidi na live mohli bavit tak mu podávají informace co nejsou ověřené ví že on se za Romy pere a bude okamžitě reagovat tohle já dobře vím a i přesto je to jeden z mála lidí kterých si vážím .

 

Teď ale tihle věci neberu potaz . Ale spíš se teď zeptám Kdo zvést my řekne co Pán ŠTEFAN PONGO udělal pro naše Romy ? Brusel ? to byl výlet bez výsledků, spíš naopak pro mnoha lidí z majority výsměch Poslední Organizace ? Ano za poplatek a nic za to já nevidím ale třeba se pletu jen vidím občasní pohyb na transparentním učtu ale jestli organizace přispěla někomu kdo potřeboval třeba na jídlo nevidím od Pana Rašaje to vidím naposledy co jsem zaznamenal poslal něco do osady paní co neměla střechu … Ale vraťme se zpátky k organizaci co je tak momentálně označovaná že je jen na oko jen kuli dotacím.

 

Je fakt že lidé se tam střídají nějak dost často že já osobně nestíhám sledovat kdo co má momentálně za funkci nicméně když se sám sebe optám je to dobrá myšlenka něco takového vůbec zakládat když už tu je tolika organizací ?

 

Myslím že proč ne jsou tu organizace které čerpají dotace na Romy a není za nimi nic vidět když by fungovala jak má bylo by to přínosem ale co když ne ? Na tihle otázky nikdo nezná odpověď to ukáže až čas .
Mluvil jsem s několika lidmi co prošli touto organizací a ti tvrdí že se tam vše musí řídit dle pana Ponga ( že právo veta je pořád na panu Pongovy ) jak my bylo řečeno že vždy se musí udělat to co on chce tak jako zakladatel by to právo měl mýt aspoň já osobně bych to chtěl také .

 

Ale vraťme se k tomu co jsem na začátku psal co Vlastně pan Pongo pro nás udělal ?

 

Někdo teď namítne že se postavil Milošovi Zemanovy že oslovil lidi co v live vyhlašovali aby posílali fotky u mě není postavení ani boj s naším prezidentem spíše další akce co vyšla naprázdno jen z nás měli zase srandu , nicméně to ale už aktivizmem zaváni . Osobně neznám Pana Ponga a ani nevím čím si zasloužil aby se o něm média zajímali nebo by měli o něm natáčet dokumenty. Jsou tu jiní lidi co by si to zasloužili více a udělali pro naší romskou komunitu daleko více jen se nezviditelňují na sociálních sítí atd. Ale dělají a dělali toho o mnoho více, Třeba namátkou bych mohl jmenovat člověka za kterým je hodně práce a to je pan Emil Voráč, další člověk co od svých cca 15 let se aktivně věnuje pomoci naším Romům je Honza Čonka, (Honza Johny Čonka )  a mnoho dalších, proč se o nich netočí dokumenty ? a o jejích rodinách nikdo to neměl jednoduché a přesto pracovali pro Romy jak se dalo a pracují a zůstali zde .

 

Když jsme u té země proč to organizace je zde v Čechách ? to je jedna z otázek co se lidi diví, Když pan Pongo tu nežije?
Na sociálních sítí se objevují informace že to je kuli dotacím, Já si spíše myslím že to je kuli lidem co tu právě pro tu organizaci pracují, a o dotacích tu nechci spekulovat, ale zaujala mě jiná věc, a to kde organizace sídlí byl jsem se tam podívat a mluvil s lidmi okolo a nikdo o žádné organizaci nevěděl tak jsem pátral kde by se mohl scházet nepřepokládal jsem že by to bylo v tom bytě jednoho člena kde je ta organizace zapsaná
nicméně na facebooku jsem našel live kde Pan Pongo zahajoval schůzi z kamionu tak už my to bylo jasné vše se děje přes Messenger ( díky digitální době ) a hned sem narazil na jejich školu zdarma také přes Messenger a tam jsem se nestačil divit kdo tam co vyučuje !

 

Jen pro info : Když potřebuji proškolit nějakou osobu nebo osoby v nějaké oblasti nebo z nějakého oboru jako je třeba matematika, Fyzika, Historie atd musím si najmout pedagoga v této oblasti, ten má na to dostatečné vzdělání aby mohl předávat informace. Zde se tak neděje, ujmuli se toho “laici”. Ale i přesto se tihle předměty vyučují lidmi co se za pedagogy asi jen nazývají … já bych se o tom nezmínil když bych neviděl úvodní video kde paní Petra Gelbart nezmiňovala že mají pedagogii, a to si myslím není v pořádku a u mě je to klamaní lidí, Co se budou učit protože si myslí že je učí profesionálové. Osobně znám jednoho člověka co vyučuje, nic proti němu nemám a také ho nebudu jmenovat ( nechci mu uškodit ) ale ten má za sebou oseděno cca asi 8 let já bych si nikdy nic nedovolil napsat když by to nebyla ověřená informace
sám mi to několikrát napsal do emailu ti samozřejmě mám .
Paní Petra Gelbart jsem kontaktoval a čekal několik dní chtěl jsem se jí na to zeptat ale asi sem jí nestál ani za odpověď Rádio G6 nebo já osobně nejsem pro určité lidi asi dostatečně profesionální naproti ostatním rádiím ale já to akceptuji a respektuji .

 

A tak se dostáváme jak bylo řečeno v live je to kuli tomu aby se vykázala nějaké činnost ? Je to opravdu jen kuli dotacím? nebo je to snaha předat nějaké informace lidem ? Já osobně bych si netroufl říct ale
spousta lidí ví že se občas najde nějaký spolek či jedinec co pod záminkou pomoci naším nejchudším Romům spíš pomáhají samy sobě, No i já jsem narazil . V praxi to funguje tak že třeba z dotace si ulili pro sebe 30% to vím z toho že my dokonce jeden člověk nabídnul že by jsme to mohli taky takhle udělat, že on to už udělal několikrát, je to slovenská stránka nebudu psát kuli reklamě ale jen naznačím že to bylo jedno z prvních radiích ( prosím nejedná se o kolegu Jozef Kmeťo z R1 ten je takový jako já, všechno ze svojí kapsy a ještě dostane vynadáno od lidí ) .

 

Ale podívejme se také na všelijaké spojenectví s touto organizací … “Co když všechno to propojení nakonec bude hlavně kuli tomu aby se vykázala nějaká činnost, tam už by to pak smysl dávalo ( jak se říká ti pomůžeš teď mě já pomůžu pak tobě ) “ samozřejmě v uvozovkách nemůžeme vidět za vším konspiraci ale díky tom že začátek vzniku spolku byl přinejmenším podivným se tihle konspirace samy nabízí .
Mě osobně posílali lidi videa kde se jednalo o spolupráci, nebo kde pan Pongo kontaktoval určité týmy co se zabývali pomocí kde se právě naznačovalo že by se mělo jednat právě o získání financí ale pozor ! v žádném videu pan Pongo neřekl že jim dá nebo že by sám si nechal něco ale že to budou finance pro lidi a oni že by měli pracovat zdarma tak i jako jeho kolegové! a tak sem ani nebral potaz co my pak k těm vidům říkali ale každopádně obsah svým způsobem byl zajímaví tak jsem je skouknul spíš mě na nich zaujali jiné lidi co se tu tváří jak chvějí pomáhat ale ve skutečnosti to dělají jen pro to aby jim lidi tleskali na facebooku … Momentálně je tu dost lidí co využívají sociální sítě aby vytáhli z lidí peníze a nikdy se nedostali k těm na koho vybírali nebo jen část a proto bych všem radil aby raději dávali peníze osobně nebo raději svým dětem.

 

Vést nebo dělat něco pro Romy je vždy na hraně toho že vás budou lidi napadat, pomlouvat a vymýšlet konspirace , Jde o to že se všem nezavděčíte vím to z vlastní zkušenosti jsem tu už cca 4 roky a jen malo lidí si naší práci váží spíš než podpory nás raději označí ze degešký rádio a paradoxně si jdou poslechnou jiné romské rádio kde je jen chat a víc je nezajímá, Že jsme za tu dobu oslovili tolik lidi z majority nebo z jiných zemí by je ani nenapadlo naše webová stránka dosahuje denně okolo padesát tisíc lidí a to z mnoha zemí a dosáhli jsme to všechno sami a bez finančních příspěvků jen naší práci a i přesto jsme pořád zde bez povšimnutí ale o tom až příště .

 

Paulus Paul

 

 

Zde uvádím reakci pana Ponga.

Štefan Pongo

„Pane Paulus ,nedá mi na to reagovat protože já tomu rozumím ,že je váš kamarád tak ho chcete bránit to je v pořádku ,jen jste neuvedl jedno zásadní a to si myslím že tam chybělo ve vašem článku neboť jsou nesporné důkazy a v tom se my dva lišíme , že pan Jan Gábor so obohacoval ve veřejném finnancování a podotýkám nelegálním ,což vy určitě velmi dobře víte co je veřejné finnancování a jakým zákoným způsobem probíhá,a hlavně nevybíravým způsobem útočí na nevinné a slabé jako paní Eva Heková a nezastaví se ani u dětí a manželek. Zavolejte panu Marianovi Putnokovy o potvrzení mých slov. Ono se to hezky pomáhá když vám jiní platí a občas je tam tzv. malá domů.
K ostatním vašim slovům se nebudu raději vyjadřovat, jen by jste jako informační médium měl být nestranný a hlavně více objektivní neboť to škodí vaší určitě záslužné práci pro naší komunitu.“

 

Děkuji za vyjádření .