Rodiče byli ve vězení a nezajímali se o mě. Pěstounka mě zavrhla, když jsem otěhotněla

Vilma se do Klokánku dostala ve svých sedmnácti letech. Tou dobou čekala miminko, nic však nevěděla o těhotenství ani o mateřství. Bylo tak na klokánčích tetách, aby jí pomohly s příchodem miminka na svět a s následnou péčí o něj. Nakonec se naštěstí do všeho zapojila i rodina miminčina otce.

Své rodiče nikdy nepoznala. S pěstounkou si v pubertě nerozuměla
Rodiče Vilma vlastně pořádně nikdy nepoznala. Oba totiž byli v době jejího dětství ve vězení a ani po jeho ukončení neměli tendenci se k dítěti hlásit.

Proto skončila Vilma v dětském domově, odkud si ji následně vzala pěstounka.

„Bohužel v pubertě se ukázalo, že pěstounka nesouhlasí s Vilminým vztahem se stejně starým chlapcem,“ vykládá Klokánek.

„I když se žena s dívkou snažily vztahy urovnat, když Vilma nečekaně otěhotněla, požádala pěstounka o soudní zbavení pěstounské péče a dívka putovala ve třetím měsíci těhotenství k nám.“

V Klokánku se naučila, jak se o miminko postarat
Sedmnáctiletá dívka neměla ani tušení, co všechno by měla před porodem mít zařízené, ani jak se po něm o dítě postarat. S tím vším jí pomohly klokánčí tety.

„Docházely jsme s Vilmou k doktorovi, ona se po čase na miminko začala dokonce i těšit.“

Dívka nakonec porodila zdravé dítě, o které se s pomocí tet dokázala postarat. Brzy byla schopná stát se plnohodnotnou matkou. A v osmnácti letech mohla opustit Klokánek.

Pod ochranná křídla si ji vzala tchyně
Ukázalo se, že taktéž nezletilý tatínek chce převzít za dítě zodpovědnost. Jeho rodina se navíc na dítě těšila.
Když tak odešla Vilma z Klokánku, našla zastání právě u maminky svého přítele.

„Dodnes se k nám někdy chodí i s potomkem dívat na návštěvu. Je nám vděčná za to, co jsme pro ni udělali. Rodina jejího přítele se o ni postarala v nejhorší situaci a vypadá to, že vztah nakonec měl delší trvání, než její pěstounka kdysi předpovídala.“

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Vilma: Rodiče byli ve vězení a nezajímali se o mě. Pěstounka mě zavrhla, když jsem otěhotněla