Rakušané si už v restauracích nezapálí, kuřákům hrozí vysoké pokuty

 


V Rakousku od pátku platí zákon, který zakazuje kouření v restauracích, barech a kavárnách. Kuřákům, které kontrola na místě přistihne s cigaretou v ruce, hrozí pokuta 100 eur, tedy kolem 2 600 Kč. Kdo si bude ale zapalovat pravidelně, mohl by zaplatit až 1000 eur. Zákon schválil rakouský parlament letos v červenci.

Účastníci halloweenských večírků i štamgasti ve venkovských hospodách museli své cigarety uhasit úderem půlnoci. Provozovatelům restaurací v případě nedodržení zákona hrozí pokuta až 10 000 eur (zhruba 260 000 Kč).

Původně se přitom mělo přestat v restauracích kouřit již od loňského 1. května. Tehdejší koaliční vláda lidovců (ÖVP) a FPÖ ale příslušnou část protikuřáckého zákona zrušila. Zákaz se do hry vrátil až poté, co se letos v květnu kabinet v čele s kancléřem Sebastianem Kurzem rozpadl.

Alpská republika dosud platila za jeden z posledních rájů kuřáků v Evropské unii. Ode dneška si už milovníci tabáku budou moci zapálit jen na zahrádkách a v dalších venkovních prostorách restaurací. Ve všech veřejných prostorech, kde se vyrábí, zpracovává, podává nebo konzumuje jídlo a pití, je kouření zakázáno. Nový zákaz se vztahuje i na doutníky, elektronické cigarety a dokonce i na vodní dýmky, které se kouřily ve specializovaných barech.

Lékař Florian Stigler ze Štýrského Hradce očekává, že již během prvního týdne rakouské nemocnice přijmou asi o 600 pacientů méně. „Mezinárodní studie ukazují, že gastronomie bez kouření snižuje srdeční infarkty v průměru o 15 procent, mrtvice o 16 procent a zápaly plic o 24 procent,“ uvedl Stigler.

Zákon vítá většina stran

Zákaz kouření v restauracích vítá většina rakouských politických stran. Předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová, která je sama lékařkou, označila dnešek za dobrý den pro zdraví Rakušanek a Rakušanů. Liberální strana NEOS uvedla, že dnešní den je dobrým koncem téměř nekonečného příběhu. Jen svobodní zákaz nadále kritizují. Majitelé restaurací a barů jsou v názoru na nový zákon podle rakouských médií rozdělení.

Podle dat z roku 2014 kouří pravidelně či příležitostně zhruba třetina Rakušanů. Mužů kouří pravidelně více než čtvrtina.

V Česku začal protikuřácký zákon, který zavedl absolutní zákaz kouření ve veřejných prostorách, platit na konci května 2017.

Autoři: ČTKiDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rakousko-zakon-zakaz-koureni-restaurace-vstoupil-v-platnost.A191101_061023_zahranicni_chtl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *