Rachejtle na silvestra utrhla mladíkovi hlavu. Další vyvázl s poraněným obličejem

Rádio G6 - Admin

Tragicky skončily oslavy příchodu nového roku ve francouzském Alsasku. Pětadvacetiletý mladík z vesnice Boofzheim nedaleko Štrasburku přišel o život při odpalování rachejtle. Ta vystřelila se zpožděním a doslova mu utrhla hlavu, oznámila prefektura departementu Bas-Rhin.


Mladík se připojil k přátelům, aby společně oslavili příchod nového roku v malé vesnici o 1300 obyvatelích 40 kilometrů jižně od Štrasburku. Skupina se vydala odpálit ohňostroje a rachejtle na okraj pole, kousek za obytnými domy.

„Pětadvacetiletý mladík byl po manipulaci s rachejtlí na místě mrtev,“ oznámila ráno na Nový rok prefektura departementu Bas-Rhin. Odpalovací zařízení vystřelilo se zpožděním a muž měl okamžitou srdeční zástavu. Jeho kamarád vyvázl s poraněným obličejem a je hospitalizovaný.

Původně rachejtle nevybuchla

Francouzská média uvádějí, že se oba mladíci šli na rachejtli podívat, protože nevybuchla. V tu chvíli však vystřelila směrem k nim. Podle místních obyvatel je odpalování pyrotechniky na poli ve vesnici tradicí, které se každý rok ujímá někdo jiný.


„Byli to velmi zdvořilí, milí mladí lidé,“ řekl agentuře AFP jeden z místních obyvatel Olivier Baumann. „Přáli nám šťastný nový rok, bylo to velmi radostné a o dvě minuty později nastalo peklo, zazněly výkřiky. Detonace byla dost silná,“ popsal.

Francouzský časopis Le Point upozornil, že prefektura departmentu Bas-Rhin, stejně jako sousední Haut-Rhin, zakazuje prodej pyrotechniky po celý prosinec. V obou regionech lidé přesto okolo půlnoci začali odpalovat ohňostroje a rachejtle.


V Česku bez pyrotechniky

Při oslavách Nového roku lidé ve většině měst České republiky museli oželet tradiční ohňostroje také. Většina starostů a primátorů je zrušila kvůli pandemii koronaviru. Zrušení tradičních oslav už oznámily mimo jiné Olomouc, Hradec Králové a Liberec. K oslavám Silvestra i Nového roku bez zábavní pyrotechniky vyzvali i zástupci všech čtyř národních parků v Česku.

V Praze je navíc na vybraných místech zakázáno používat na Silvestra a Nový rok pyrotechniku. Platí to například v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo, zákaz platí také u domovů pro seniory a dalších sociálních zařízení. Novelu vyhlášky schválili pražští zastupitelé a lidé se jí musí řídit od 1. prosince.


zdroj:https://cnn.iprima.cz