Průzkum ukázal, že Češi jsou největšími rasisty v Evropě

V poslední době je rasizmus jedním z nejdiskutovanějších témat v České republice i po celé Evropě. I z těchto důvodů vznikl průzkum, který 15 let sbíral data od obyvatel napříč Evropou. Výsledkem je mapa, která porovnává jednotlivé země Evropy a ukazuje míru rasizmu v každé z nich.

 

Internetového projektu Harvardské univerzity se mezi lety 2002 a 2015 zúčastnilo 288 076 Evropanů. V jednoduchém testu museli uživatelé k tvářím přiřazovat pozitivní nebo negativní hodnocení, které je po zhlédnutí jednotlivých obličejů napadalo. V souboru fotografií byli lidé tmavé i bílé pleti. Výsledky pak podle zpravodajského webu Quartz ukázaly, jaký podíl lidí spojoval s figuranty tmavé pleti slova jako „zlý“ a „špatný“.

 

Modrá barva na mapě označuje země s nízkou úrovní rasové nesnášenlivosti. Červená barva naopak poukazuje na vysokou úroveň. Nejhůře dopadla Česká republika a Litva, ale ani naši slovenští a polští sousedé nemají být na co hrdí. Naopak nejtolerantnější jsou národy na západě Evropy – Irové, Britové nebo Belgičané.

Právě výpovědní hodnota dat může být dle expertů sporná. Účastnili se jej za každý národ pouze uživatelé internetu a většinou lidé mladší, než je věkový průměr jednotlivých zemí. Autoři projektu proto předpokládají,

že množství skutečných rasistů v každém národě je pravděpodobně ještě vyšší.

Zdroj:

morezprav.cz

Quartz.com

foto nahledu  zdroj . https://www.dw.com

foto mapy zdroj . https://img.cncenter.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translator »