Proti nenávist šířící SPD Tomia Okamury protestují na Václavském náměstí stovky lidí

Stovky lidí protestují 25. 4. 2019 v Praze na Václavském náměstí proti nenávist šířící SPD Tomia Okamury (FOTo: Selma Muhič Dizdarevic, Romea.cz)

https://radiog6.cz/wp-content/uploads/2019/04/phpThumb_generated_thumbnail3.jpg

Stovky lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti “diktátu Evropské unie”. V dolní i horní části náměstí se shromáždily i stovky jejich názorových oponentů. Situaci kontrolují podle zpravodajů ČTK desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu.

Program organizovaný SPD zahájilo po 16:00 vystoupení kontroverzní kapely Ortel, které trvalo zhruba 45 minut. Podle zpravodaje ČTK na něj dorazily stovky lidí, policejní těžkooděnci je oddělovali od protestujících na chodnících po obvodu náměstí, kteří se naopak proti SPD přišli vymezit například s transparentem “Chceme žít v EU, dokonce i s vámi”. Místopředseda SPD Radim Fiala vyzval příznivce hnutí, aby problémy s “provokatéry” hlásili policii.

Více než stovka oponentů SPD se sešla i v dolní části Václavského náměstí na protestním happeningu. Píšťalkami či činely se snaží přehlušit dění na druhé části náměstí, o své činnosti hovoří jako o hlukové olympiádě. Na místě jsou desítky lidí z antikonfliktního týmu a policie.

Platforma Proti projevům nenávisti svolala manifestaci také na náměstí Míru. Kromě zástupců iniciativy na akci, která po 16:45 pokračuje pochodem na Karlovo náměstí, vystoupili s projevy i bratr šéfa SPD Hayato Okamura (KDU-ČSL) či europoslanec Jaromír Štětina (ESO).

Na protestu SPD mají vystoupit po 17:00 vedle předsedy SPD Tomia Okamury či lídra kandidátky SPD pro květnové volby do Evropského parlamentu Ivana Davida také zahraniční hosté. Jde například o předsedkyni francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou nebo předsedu nizozemské Strany pro Svobodu Geerta Wilderse. Předseda italské Ligy a ministr vnitra Matteo Salvini pošle videozdravici.

Le Penová a Wilders se zúčastnili odpolední tiskové konference. Okamura na ní uvedl, že by osobně uvítal i odchod Česka z EU, stejně jako Wilders usiluje o to, aby unii opustilo Nizozemsko. Spolupracovat politici chtějí při omezování rozhodovacích pravomocí EU a posilování role národních států.

zdroj
ČTK
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/proti-nenavist-sirici-spd-tomia-okamury-protestuji-na-vaclavskem-namesti-stovky-lidi?fbclid=IwAR228GPR_p47AQrOANdlYci3xmmK81KvyhU1Fyl31XW3DLxLcBo5Xq8m5lA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *