Proč jsi mě zabil? Kriminální dokument jde za hranici morálky. Rodina oběti případ vyšetřuje na vlastní pěst. Využívá k tomu i malé děti

Rádio G6 - Admin
Netflix přišel s dalším novým kriminálním dokumentem. Tentokrát se zaměřuje na spolupráci policie s rodinou zastřelené dívky. Je zde ale toto téma zachycené dostatečně zajímavě, aby vás upoutalo?

Proč jsi mě zabil? (Why Did You Kill Me?) je americký kriminální dokument distribuován Netflixem, svěřený do rukou neznámého režiséra z Los Angeles, Fredericku Munkovi. Snímek řeší případ 24leté Crystal Theobald, jež byla neznámým pachatelem zastřelena ve svém autě a její rodina se vyšetřování nehodlala pustit. Společně s policií se na vlastní pěst pustila do vyhledávání svědků a možných viníků a využívala k tomu nečekaný zdroj, komunitní server Myspace.

Myspace je americký komunitní server, založený v roce 2003 a jedná se o jeden z největších a nejpopulárnějších serverů na světě. Konkuruje mu primárně o jeden rok mladší Facebook, který funguje víceméně na podobné bázi i myšlence. Stejně jako Facebook tak i Myspace nabízí lidem možnost založení si svých osobních účtů, kde mohou hledat přátele, sdílet své fotky, myšlenky či zakládat profily svým oblíbeným hudebníkům a dalším tvůrcům. Právě tato sociální síť ale sehrála svou velkou roli v dopadení vraha mladé Crystal.

Přestřelka se odehrála v únoru roku 2006 v městě Riverside poblíž amerického Los Angeles. Společně se tu noc se svým bratrem vydala na párty. Během cesty ale z auta zahlédli skupinu nebezpečně vypadajících mladíků, a tak se jim pokusili ujet. Ti je ale ve svém voze dohonili. Dívka byla střelena do hlavy a brzy na následky svých zranění podlehla. Její bratr vyvázl bez zranění a náhoda tomu chtěla, že byla při přestřelce přítomná i matka.

Proč jsi mě zabil? | Foto: Netflix

Její život se po smrti vymodlené dcery rázem změnil. Matka, jež měla v minulosti problémy s drogami, nejprve s vyšetřovateli nespolupracovala. Podle jejích slov k nim neměla důvěru, a ačkoliv se to časem trochu zlepšilo, stále jim zcela nevěřila, a tak se společně s mladou neteří rozhodly začít pátrat na vlastní pěst. Brzy došly k závěru, že by v tom mohl mít prsty místní gang zvaný jako 5150, ale vzhledem k tomu, že policie neměla žádná vodítka, tak zakročily samy. Jako většina mladých, i její neteř moc dobře věděla, jak sociální sítě fungují, a tak využily potenciálu nejpopulárnějšího serveru té doby, Myspace. Napadlo je založit fiktivní účet Crystal pod jménem „Angel“ a zkusily její vrahy vylákat. Soustředily se na potencionální gangstery a brzy se jim podařilo podat policii první záchytný bod, který vedl k dopadení hned několika viníků.

Proč jsi mě zabil? | Foto: Netflix

Hlavní téma dokumentu je dle mého názoru opravdu chytlavé a funkční. Přestřelka na prázdné noční ulici a rodina toužící tak moc po dostižení vraha, že je schopna překročit hranice morálky. Podle mě by bylo něco podobného dobré i jako námět pro nějaký akční a detektivní film. Naopak bych řekla, že to tato forma dokumentu lehce pohřbila. Jedná se ale o skutečný kriminální případ, takže z tohoto důvodu nemohu zvolenou podobu titulu nikterak kritizovat.

Bylo poměrně zajímavé sledovat, jak i přes prvotní vzájemnou nedůvěru dokázaly spolupracovat odborné policejní složky se soukromým vyšetřováním rodiny. Přestřelka se odehrála ve městě plném nebezpečných individuí, gangů a obětí se stala dívka, jejíž rodina měla sklon k ilegálním činnostem. V tomto dokumentu neexistuje dobro ani zlo. Hranice spravedlnosti a pomsty se zde vzájemně prolínají a postupně mizí. Ve výsledku totiž nedokážete označit vraha za padoucha, ale ani litovat rodinu oběti. V městě, v němž žijí převážně chudé rodiny, jež nemají příliš možností vycestovat mimo oblast, má každý zlý skutek nějaký důvod. Nic zde není černobílé a hodlám si tvrdit, že v závěru tohoto celovečerního dokumentu nabudete dojmu, že střelce dokonce i chápete. Jednoduše řečeno byli všichni na špatném místě ve špatném čase a vše se událo pod velkou souhrou náhod, paniky a strachu.

Proč jsi mě zabil? | Foto: Netflix

Bohužel titul nemůžu označit ani za nejzajímavěji zpracovaný. Místy jsem se nudila a lehce ztrácela pozornost. Všechno graduje až ve zhruba posledních třiceti minutách, kde se pomalu odkrývá tajemství zločinu. Vystupují zde převážně svědci nehody, rodinní příslušníci střelců i oběti, a to vše je doprovázeno výpověďmi policejních vyšetřovatelů a jejich kamerovými záznamy. I to je ale typickou dokumentární netflixovskou formou, a tudíž opět nic moc zajímavého. Se závěrečným policejním také nejste nadšení a budete mít pocit, že jste při sledování dokumentu ztratili mnohem více času než jen 83 minut. Z těchto důvodů musím dokument Proč jsi mě zabil? bohužel ohodnotit jako průměrný snímek.


ZDROJ:https://www.kinobox.cz