Problém vakcíny AstraZeneca odhalen. Vůbec nechrání seniory, píší německá média

Rádio G6 - Admin

Důvod, proč dosud nebyla Evropskou lékovou agenturou schválena takzvaná oxfordská vakcína od společnosti AstraZeneca, je pravděpodobně odhalen. Tato očkovací látka totiž takřka vůbec nechrání seniory nad 65 let. Uvádějí to německé deníky Bild a Handelsblatt.

 

Handelsblatt se odvolává na zdroje ze spolkové vlády, které prozradily, že se u AstryZenecy ukázala v této věkové skupině pouze osmiprocentní účinnost, což je zcela zanedbatelné. Dá se tak říct, že vakcína lidi starší 65 let vůbec nechrání.

 

Je stále možné, že vakcína AstraZeneca nakonec bude schválena. Je však pravděpodobné, že to bude opatřeno výjimkou, aby nebyla aplikována seniorům. Německé ministerstvo zdravotnictví už proto chystá plán, jak novou situaci vyřešit. Jako nejschůdnější řešení se jeví nabídnout starším obyvatelům konkurenční vakcínu od společnosti Moderna.

 

“Zprávy o tom, že oxfordská vakcína AstraZeneca má nízkou účinnost ve výši pouhých 8 % u lidí nad 65 let jsou zcela nepravdivé. V listopadu jsme publikovali data v časopise The Lancet, která ukazují, že starší dospělí mají po vakcíně silnou imunitní reakci a 100 % z nich mělo po druhé dávce specifické protilátky,” uvedl mluvčí společnosti AstraZeneca.

 

Potenciální schválení vakcíny se očekává na pátek, ale je otázkou, zda k němu skutečně dojde. Členské země už tlačí na Evropskou komisi, aby tuto vakcínu povolila, protože jim v jejich očkovacích plánech chybí. Je to totiž právě AstraZeneca, od které má EU objednáno nejvíce dávek. Naděje byly vkládány i do toho, že tato očkovací látka je snadná na manipulaci. Už dříve se však objevily pochybnosti o její skutečné účinnosti, která je zřejmě i předmětem dlouhého šetření ze strany Evropské lékové agentury.

 

zdroj: www.mix24.cz

Foto: Shutterstock