Přivydělat si na kovidu muži moc nevyšlo

Zdenek Zoubecek

Když se loni ve zpravodajství objevily zprávy, že si podnikatelé, kterým byly kvůli Covid opatřením vlády uzavřeny provozovny, mohou požádat o kompenzační bonusy, napadlo pětapadesátiletého muže bydlícího v Klatovech, že by si na tom mohl také trochu přivydělat. Muž tak v loňském roce celkem v pěti případech zaslal žádosti o poskytnutí kompenzačního bonusu na tři různé finanční úřady. „První žádost poslal jménem podnikající osoby a tu bez jejího vědomí jejím jménem podepsal. Kompenzační bonus byl poté správcem daně vyplacen na účet, ke kterému měl muž dispoziční právo,“ popsala první úspěšný pokus mluvčí policie.
Když to poprvé vyšlo, muž zaslal ještě další čtyři žádosti, celkem za sto tři tisíce korun, ale ty mu již vyplaceny nebyly. Muž opět žádal jménem jiné podnikající osoby, samozřejmě opět žádosti podepsal jejich jménem a bez jejich souhlasu. Jako kontaktní osobu pak uváděl smyšlené mužské jméno a bankovní účet, kam chtěl peníze zaslat, byl jeho známé.

V té době ale již obdrželi policisté od finančního úřadu informace o možném podvodném jednání a případem se začali zabývat. Uvedené informace se potvrdily, podvod byl prokázán a muž od policejního komisaře převzal usnesení o zahájení trestního stíhání.
V současné době ukončili policisté z oddělení hospodářské kriminality vyšetřování a muž byl obviněn ze spáchání pokračujícího zločinu podvod, částečně dokonaným a dílem nedokonaným ve stádiu pokusu. Vzhledem k tomu, že se uvedeného jednání dopustil za situace, kdy byl na našem území vyhlášen nouzový stav, hrozí mu nyní až osm let.

 

 

zdroj/foto:https://www.krimi-plzen.cz