Příběh devíti dětí: Matka nás opustila a sestry se o nás nemohly starat. Budete se divit, jaký nabraly věci spád

Rádio G6 - Admin

Bylo jich celkem devět. Nejstarší slečně bylo patnáct let a nejmladšímu chlapečkovi necelý rok. Ten se držel dívky kolem krku, plakal a byl vyděšený. V takovém stavu se celá partička dětí dostala do Klokánku.

Už při příchodu tety zjistily, že děti mají na sobě jen chatrné oblečení, velmi špatné boty a klepou se zimou. Proto je ihned vykoupaly a daly jim nové teplé oděvy.

Staraly se o ně dvě starší sestry

Poté, co matka opustila své děti a začala žít s novým přítelem, se nějaký čas o devět dětí snažily starat jejich dvě sestry. Jedné bylo devatenáct, druhé osmnáct.

Samy dívky ale nedokázaly s tak početnou rodinou udělat nic. A když zjistily, že si s tím neporadí, obrátily se na Klokánek. A dobře udělaly.

„Pamatuji si dodnes, jak jsme dětem koupily nové boty,“ říká teta. „Ten výraz v jejich očích nikdy nezapomenu. Byly tak nadšené z obyčejné obuvi,“ dodává.

Podle ní dokonce jedna z dívek nechtěla ve sněhu ven, aby si nové boty hned nezničila. Tety jí musely objasnit, že se nemusí bát, že boty něco vydrží, a pokud bude nejhůř, může kdykoli dostat nové.

Ve škole jsou velmi nadané, nestačili jsme se divit

Všichni v Klokánku byli hodně překvapení z toho, že i když děti přišly z chudých poměrů, co se týče vzdělání, nebyly za svými vrstevníky nijak zaostalé.

 

„Všechny děti mají nadání, dobře se učí, velmi rychle dohnaly chybějící látku. I jejich učitelky byly rády, že jsme partu dětí přijali k nám, protože jim prý často pomáhaly s pomůckami, které si samy nenosily,“ říká Klokánek.

V současné době uvažují tety o tom, jak co nejlépe pomoci nejstarší dívce se školou. Má totiž velký talent a potenciál, kterého by bylo škoda nevyužít.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

 

[ztroj: www.onlyu.cz]