Pozor na internetové podvodníky! Místo zboží za tisíce korun vám pošlou máslo

Zdenek Zoubecek

Většina obchodů má zavřeno, prodej se v předvánoční době přesunul zejména do online prostředí a svoji aktivitu zvýšili bohužel i internetoví podvodníci. Na Plzeňsku evidují policisté množství podvodů na internetu a varují zákazníky k větší obezřetnosti.

„Na teritoriu Územního odboru Plzeň venkov evidujeme v období od loňského listopadu do současné doby téměř 140 skutků, kdy se jedná o podvody na internetu. Modus operandi je téměř vždy totožný. Zákazník si objedná zboží a zaplatí jej. Následně mu zboží buď nedorazí vůbec, nebo mu dorazí zboží neodpovídající hodnotě zaplaceného objednaného zboží,“ popsala největší úskalí internetových obchodů mluvčí policie Ivana Jelínková.

Podobný případ nyní řeší kaznějovští policisté, kdy si zákazníci objednali na jednom internetovém portálu bezdrátová sluchátka v hodnotě čtyř tisíc za kus. Po otevření zásilky placené na dobírku se však ani jeden ze zákazníků nestačil divit. Místo elektroniky jim přišlo máslo. Prodávající samozřejmě se zákazníky poté přestal komunikovat.

„Chtěli bychom apelovat na všechny internetové zákazníky, aby si objednávali zboží pouze u renomovaných a prověřených on-line obchodníků. Varovným signálem může být podezřele nízká cena, na kterou podvodníci zákazníky často lákají, ale také třeba požadování platby předem na účet bez možnosti dobírky. Rovněž doporučujeme sledovat recenze a důvěryhodnost portálu, kde nakupujete,“ radní policie.

Nikomu přes internet by zákazník neměl poskytovat své identifikační údaje, vůbec nikdy by neměl posílat kopie svých dokladů. „Podvodníci je totiž mohou následně využít k podvodům tím, že se schovají za získanou identitu. Svoji pozornost věnujte zejména nákupům na bazarových internetových stránkách a jednotlivé prodejce si ověřte. Pokud byste se přes všechna varování stali obětí internetového podvodu, obraťte se na Polici České republiky,“ uvedla mluvčí policie.

Vyšetřovatele od policie bude v případě podvedeného zákazníka zajímat doložitelná emailová komunikace s prodejcem nebo kontakt na dané internetové stránky.

 

 

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz