Policisté neúmyslně chybovali v kauze únosu dcery podnikatele z Kroměříže, tvrdí GIBS

ČTK

před 3 hodinami
Zlínští policisté, kteří vyšetřovali únos dcery podnikatele z Kroměříže z roku 2014 a zřejmě obvinili nesprávného pachatele, podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovali. Neprokázalo se ale, že tak činili úmyslně, takže zůstanou bez trestu.

Jak informoval Radiožurnál, inspekce prověřovala podezření, že policisté manipulovali vyšetřování v neprospěch Michala Šnajdra, který byl v kauze odsouzen na deset let. Počátkem letošního roku mu soud přerušil výkon trestu, protože není vyloučeno, že v jeho případě šlo o justiční omyl, a povolil obnovu řízení.

“V průběhu přípravného trestního řízení došlo k některým pochybením, která policejní orgán GIBS spatřuje především v nedostatečném ohledání místa činu a nedostatečném prvotním vytěžení poškozené,” citoval Radiožurnál z usnesení inspekce, které má k dispozici.

Inspekce podle svého vyjádření nicméně u policistů nezjistila žádné úmyslné jednání. “Případné neúmyslné zavinění či kázeňské provinění je ve vztahu k promlčecí době irelevantní,” uvedla GIBS.

Práci policie a státních zástupců v případu kritizoval Šnajdrův advokát Robert Cholenský. Poukazoval například na to, že unesená žena několikrát změnila výpověď. K původnímu obvinění podle něj byly použity pachové stopy z auta, které nebylo k únosu na základě pozdějších policejních poznatků použito.

Šnajdr byl za únos ženy odsouzen spolu s Ladislavem Faltýnkem, který dostal pět let vězení. Podle tehdejšího obvinění se na únosu podíleli i další lidé, jejich vina se ale nepodařila dokázat či nebyli odhaleni. Pachatelé chtěli po ženě, která je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami odsouzeného za stamilionové daňové úniky, 100 milionů korun. Unesenou propustili, když jim slíbila požadované peníze obstarat.

Letos v lednu soud ale Šnajdrovi přerušil výkon trestu. Podle Cholenského k tomu vedly nově zjištěné skutečnosti, podle kterých Šnajdr čin nespáchal, ale dopustil se ho někdo jiný. Soud své rozhodnutí neodůvodnil. Policie v případu ale nově obvinila několik lidí, kterým hrozí osm až 15 let vězení.

Michal Šnajdr | Foto: ČTK

Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz

Recent Videos

1 2 3 23

Home , Písničky na přání - LIVE CHAT , Máte námět na reportáž? Napište nám , Moderátoři , Časy vysílání , Jak nahrát hudbu na náš web , Jak zapnout radio , Redakcia R1