Policista zachránil půlroční miminko při útoku teroristů. Po 17 letech se dívka setkala se svým hrdinou

Byla teprve šestiměsíční miminko, když se rozhodovalo o jejím životě, nebo smrti. Příběh děvčátka, které se ocitlo ve špatnou chvíli na špatném místě, měl ale naštěstí dobrý konec díky pomoci policisty Elbruse Gogichaeva. V září roku 2004 došlo ve škole v ruském městě Beslan k tomu, že několik desítek teroristů obsadilo budovu a děti, které se v té době věnovaly výuce, se staly během chvíle rukojmími. Alyona Tskaevaová byla mezi nimi společně se svou matkou a dvěma sourozenci a nebýt odvahy a zásahu muže zákona, by se stala pravděpodobně jednou z obětí.

Teroristický útok na beslanskou školu započal prvním školním dnem 1. září roku 2004. Tehdy skupina čečenských islamistických separatistů obsadila budovu školy s více než tisícem žáků, kteří se stali rukojmími teroristů. Třídenní nadvláda nad školním zařízením skončila 3. září výbuchem bomby, která měla za následek smrt více než 330 civilistů, téměř tří desítek teroristů a několik stovek zraněných. Při detonaci zemřelo téměř 200 dětí.

Tehdy byl na místě tragédie i teprve šestiměsíční kojenec – Alyona Tskaevaová, která při neštěstí ztratila matku Fatimu a také sestru Kristinu. Byla by to pro ni zřejmě jistá smrt, ale nakonec ji zachránil policista Elbrus Gogichaev, když ji vynesl v náručí do bezpečí. Její 30letá matka a starší sestra to štěstí neměly a zemřely. Bratrovi Makharovi se podařilo utéct a přežil.

Jak málo však stačilo k tomu, aby se dívenka nedožila dalšího dne, ale osud tomu chtěl jinak. Děťátko bylo nakonec svěřeno do péče otci Ruslanovi, který Alyonu po dlouhá léta vychovával společně s bratrem Makharem a po čase se znovu oženil. S manželkou Světlanou má další dceru, kterou pojmenovali Kristina po jeho zemřelé desetileté holčičce, kterou ztratil stejně jako ženu při masakru. „Nyní jsou šťastná rodina – Alyona i Makhar jsou skvělé děti. Ruslan je fantastický táta,“ cituje Daily Mail slova blízkého přítele rodiny.


September 2004, Elbrus Gogichaev, then a traffic police officer, carried a 6 month old child out of a school in Beslan during the notorious school terrorist siege in North Ossetia. 20 years later, he came to the high school graduation ceremony of that child – Alena Tskayeva.

Obrázek

Obrázek


Roky uplynuly jako voda a z miminka vyrostla sedmnáctiletá dívka, která měla možnost se setkat tváří v tvář se svým zachráncem. Setkání Alyony a Elbruse Gogichaeva bylo dojemnou vzpomínkou na den, který oběma změnil život – necelých 16,5 let po tragické události, ke které se krátce po výbuchu přihlásil terorista Šamíl Salmanovič Basajev, který byl za Beslanský masakr zodpovědný a dva roky poté zemřel v boji. V září uplyne 17. výročí a přesto, že bolestná ztráta a zlé vzpomínky zůstanou, Alyona může díky hrdinnému policistovi a své rodině žít v rámci možností alespoň trochu normální život.     ZDROJ:https://zivotvcesku.cz