Petr Weber dostal podmínku a bude platit čtrnáct milionů

 

Minulé úterý stanul před Okresním soudem Plzeň – sever Petr Weber narozený v roce 1999, který v lednu zavinil velmi vážnou dopravní nehodu u Tlučné, při které bylo zraněno několik lidí, z nichž si někteří následky ponesou do konce života.
Soud Petra Webera uznal vinným, že 5. ledna v 16:50 při průjezdu pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy s vozem Škoda Octavia, dostal smyk, na přímém úseku přejel s vozidlem do protisměru a v rychlosti 126 kilometrů v hodině narazil do protijedoucího vozu Audi A4 Avant. Audi po nárazu začalo couvat do levého silničního příkopu, přičemž narazilo do za ním jedoucího vozu Opel Astra, do kterého navíc narazil utržený motor z vozu Škoda.

Následky jízdy Petra Webera: 

Při nehodě utrpěl zranění právě řidič Petr Weber, ale také jeho spolujezdec Jan S., který utrpěl krvácení do mozku a jeho otok, stržení kůže v oblasti týla, řezné rány v obličeji včetně očního víčka, zlomeniny obličejových kostí a kostí lebky, mnohočetné zlomeniny žeber, zlomeninu lopatky a kyčle a pneumotorax spojený s pohmožděním plic.

Ve voze Audi utrpělo zranění hned pět lidí, z čehož dvě byly malé holčičky:

Babička Lenka

Žena narozená v roce 1971 při nehodě utrpěla úplnou amputaci pravé ruky u ramene, proražení plíce a rozdrcení pánve. Následky si ponese celý život.

Maminka Bára

Žena narozená v roce 1990 utrpěla fraktury několika obratlů a perforaci střev, kdy byla bezprostředně ohrožena na životě, byla uvedena do umělého spánku a operována. Ze zranění se vyléčila bez následků.

Dceruška Emička

Pětiletá dívenka při nárazu utrpěla roztržení tenkého střeva, poruchu hlavového nervu a zlomeninu bederního obratle. Vzhledem k porušení míchy má dívka ochrnuté nohy a i přes dílčí zlepšení stavu prognóza mluví o invaliditě na celý život.

Dceruška Viki

Dva a půl roku stará dívenka utrpěla zlomeninu ruky, otřes mozku, pohmožděniny po celém tělíčku a tržnou ránu v oblasti pravého oka. Ze zranění se vyléčila bez následků.

Přítel maminky Roman

Muž narozený v roce 1989 utrpěl tříštivou zlomeninu bederního obratle. Ze zranění se vyléčil bez následků.

Řidička vozu Opel utrpěla při nárazu zhmoždění hrudníku a zlomeninu v horní části hrudní kosti.

Rozsudek:

Podle rozsudku se Petr Weber dopustil toho, že z nedbalosti způsobil těžkou újmu na zdraví, přičemž čin spáchal proto, že porušil povinnost uloženou mu podle zákona. Tím se dopustil těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
Okresní soud Plzeň – sever Petra Webera odsoudil k odnětí svobody na dva roky s podmínečným odkladem na dobu čtyř let. Dále mu byl uložen pětiletý zákaz řízení.
Poškozeným soud přiznal nárok na odškodné ve výši v celkovém úhrnu přes dvanáct milionů korun, další téměř dva miliony musí uhradit zdravotním pojišťovnám. Soud tak vyhověl všem poškozeným v plné výši, kromě spolujezdce Jana S., který požadoval na nemajetkové újmě úhradu částky pět milionů korun. Porovnáním nároků a následků na zdraví Jana S. a ostatních poškozených dospěl soud k závěru, že jeho nárok je neúměrně vysoký a přiznal mu náhradu ve výši poloviny této částky.

Zdroj/foto:https://www.krimi-plzen.cz