Od rána už běží registrace k očkování padesátníků. V ČR jich žije skoro 700 tisíc

Zdenek Zoubecek

Dnešním dnem se spouští registrace k očkování proti covidu-19 pro další skupinu. Nyní jsou na řadě zájemci, kteří věkově spadají do kategorie od 50 – 55 let. V ČR jich žije 686 tisíc.

Dosud bylo lidem ve věku 50 až 59 let, kteří patří do některé z prioritizovaných skupin podáno, více než 373 tisíc vakcín a dokončené očkování má 118 tisíc z nich.

V Česku se proti nemoci způsobené novým typem koronaviru, který se v zemi poprvé objevil loni na začátku března, očkuje od konce prosince. Od té doby bylo podáno více než 3,2 milionu dávek vakcíny a dokončené očkování má milion obyvatel.

Zájemci o očkování proti covidu-19 v kategorii 50-55 let se mohou registrovat na webu ministerstva zdravotnictví. Více o očkování se lidé dozví na www.ceskoockuje.cz.

Jako první se začalo s očkováním zdravotníků a obyvatel a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb. Od poloviny ledna se očkují také nejstarší senioři nad 70 let, postupně se od začátku března spouští také další věkové skupiny.

Přednost dostali také učitelé, pracovníci v sociálních službách, osoby pečující o druhé nebo také armáda, hasiči, policisté a další zaměstnanci integrovaného záchranného systému a kritické infrastruktury. Přednost před vrstevníky mají také chronicky nemocní, pro které by nemoc znamenala vyšší riziko nebo pečující osoby.

V Plzeňském kraji zdravotníci dosud spotřebovali 183 122 dávek vakcín. Očkování dostalo v kraji 130 167 lidí, to je přes 22 procent všech jeho obyvatel. Očkování má ukončené 53 347 lidí, z toho dostalo 52 955 lidí dvoudávkové vakcíny a 392 vakcínu Janssen, u níž se dává jedna dávka. Podle údajů krajského úřadu bylo do kraje dodáno do pondělí 186 420 dávek vakcín.

 

 

 

zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz