Nový Zéland po letech uvolnil zprávu o smrti Čecha. Zemřel na následky podchlazení

Příčinou úmrtí českého turisty Ondřeje P., který v červenci 2016 zahynul během horské túry na Novém Zélandu, bylo podchlazení. V závěrečné zprávě z letošního srpna, kterou zveřejnila novozélandská média, to tvrdí koronerka Anna Tuttonová. Sedmadvacetiletého Čecha tehdy doprovázela jeho třiatřicetiletá česká přítelkyně, která pak měsíc čekala na záchranu v chatě správy národního parku.

Tragédie se stala na 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Český pár Pavlína P. a Ondřej P. se na ni vydal v novozélandském zimním období, kdy je cesta oficiálně uzavřená. V oblasti hustě sněžilo a stezka byla pokryta vysokou vrstvou sněhu.

Vzhledem k tomu, že pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo ho dlouhou dobu nepohřešoval a nehledal. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát na policii, která následně Češku nalezla.

Tuttonová, která okolnosti smrti prověřovala, za přímou příčinu úmrtí označila podchlazení. Poznamenala rovněž, že hlavní příčině smrti předcházela série incidentů včetně podcenění rad, počasí, vybavení i oblečení.

Dvojici na túře 27. července zaskočila tma a špatné počasí. Noc pár strávil ve spacácích pod otevřeným nebem, takže ráno byl promočený a prochladlý. Další den se počasí zlepšilo a Češi v dálce viděli chatu u Mackenzieova jezera, ke které se vydali. Místo po značené trase se ale rozhodli cestu zkrátit, ale zabloudili.

Počasí se opět zhoršilo a Čech si pod vlivem podchlazení začal odkládat oblečení a chovat se iracionálně. Pár poté zasáhla lavina, která Čecha zaklínila mezi větvemi a kamením. Jeho partnerka s ním nebyla schopná pohnout a Čech měl postupně stále větší problémy s dýcháním, až nakonec zemřel.

Češka zbytek noci strávila u jeho těla a ráno se pokusila vydat k chatě. Kvůli špatnému počasí ale znovu zabloudila, takže musela venku strávit další noc. Do chaty se dostala vyčerpaná až další den odpoledne.

Ač byla chata na zimu opuštěná, zásoby trvanlivých potravin a dřeva na topení Češce zachránily život. Pátrací týmy ji našly 24. srpna. O dva dny později záchranáři vyprostili Čechovo tělo, které bylo na příkré stráni asi dva kilometry od chaty.

Češka Pavlína Pížová přežila měsíc v opuštěné chatě v horách na novozélandském Jižním ostrově. Tento čtvrtek ji tam našli záchranáři. | Video: Reuters |  03:30

autor: ČTK | před 12 hodinami

zdroj:  https://zpravy.aktualne.cz

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *