Není Rom jako Rom

Při včerejší debatě na Rádiu G6 jsem si uvědomil, že Romové ačkoli jsou často házeni do jednoho pytle, není jednoduché z pytle vylézt a opustit symptomy “Nepřizpůsobivého“ a musím říci, že mé zkušenosti se i tak liší. Potkal jsem za 40 let spousty lidí se kterými jsem měl možnost a v některých případech i čest hovořit. A pravdou je, že moje názory se často konfrontovaly s těmi jejich, a i často na podvědomé úrovni, a tak ovlivnily mou cestu. Zažít slávu je fajn ale být brán takový jakým jste je prostě k nezaplacení. Jednak aby vás takto někdo bral, tedy jaký jsem, musí vás poznat, a to je právě to, co má sílu. Pozná-li vás někdo z blízka, znamená to jeho ochotu se sklonit a dává vám čas a sobě také na prolomení xenofobie a předsudků.

 

[Upozornění: mluvený projev ve videu obsahuje vulgarity a vyjadřuje násilí.]

 

Když už jsem u toho poznat z blízka, tak musím i k mé nevoli konstatovat, že sociální sítě některým Romům pomohly ke zviditelnění. Smutnou skutečností je, že někteří jednotlivci přikládají do ohně a jedinci z majority nebo tací co sympatizují s SPD mají tzv. esa v rukávu. Ano, vím že kdo chce psa bít, hůl si najde. Příkladem je současný president M.Zeman který na otázku novináře R. Samka odvětil že 10% Romů pracuje a v Duelu z roku 1993 řekl Sládkovi že si ho neváží díky jeho neinformovanosti (video 1:30). Mě spíše jde o to, proč to lidi dělají?!? Proč například pan Mezei či Kuba BWM se postaví proti uznávanému raperovi GIPSY.CZ a to jak z řad majority, tak i Romy. Tento Rom se dokázal z těžké ulice vyšplhat na uznávaná pódia. Pokud bych se zamyslel nad tím, co motivovalo zmíněné “lajfkaře“ k reakci a učinění LIVE vysílání. Mimochodem alkohol byl u Kuby BWM velkým stimulem a co u Mezeie? … no nechám to na čtenářích nicméně má zkušenost za ta leta je, že se lidé často zviditelňují tím, že poníží druhé a tím se v očích pozorovatelů jejich úroveň zvýší.

 

 

30% aneb špatně si to řekl…

 

[Upozornění: mluvený projev ve videu obsahuje vulgarity a vyjadřuje násilí.]

 

Viděl jsem ten live jednak Mezeův a i Kuby BWM a musím říci, jakožto Rom jsem se za výrok Radka Bangy nestyděl jako za to co ukázali pánové ve svých live. Ano uznávám že číslo 30% Romů že by si dělali děti kvůli dávkám je samozřejmě neopodstatněné číslo a vůbec je někdo kdo si udělá potomky kvůli penězům? Ano smutné ale pravda to je. Znám osobně ty z řad Čechů, kteří měli byznys z toho, že si děti adoptovali, ale to není ten případ. A pak znám par Romů, kteří to opravdu tak mají. Ono by se na to dalo pohlédnout takto… Romská rodina si nedělá děti, proto že by chtěla mít vyšší příjmy ale spíše proto, že neradi ochranu a pak také rádi děti. Blíže bych se do toho nepouštěl. Dítě je dar od Stvořitele a zároveň velká zodpovědnost. Nicméně Radek B. představoval svou knihu a odkryl zákulisí toho, jak vyrůstal a i když s Norbertem Hmilanským souhlasím s jeho názory k livekařům, tak z jeho slov je vidět že o Radkovi B. neví moc.  Ovšem že chápu jeho rozhořčení nad vírokem R. Bangy a číslo 30% nevím odkud vzal tato čísla ale nemyslím si, že tento muž neví a nevyzkoušel v životě „romský život“.

Čavale aven adaj …

 

 

Pamatuji si boom, který začal po 90 letech, kdy se Romové v davech stěhovali do ciziny, a to byl odliv za účelem lepšího života. A zde by se dalo polemizovat, zda to bylo kvůli nízké podpoře anebo kvůli rasové nesnášenlivosti. Ale není se čemu divit!!! Po roce 90 se hodně protrhl pytel s rasisty a ukázalo se pravé já ultrapravicových jedinců z řad majority. I já jsem v tu dobu neposlouchal na cestách walkmana s oblíbenou kazetou. Důvod byl jednoduchý. V metru mě jednou “nácek“ zastavil a chtěl se do mě pustit. Od té doby jsem se bál a raději byl ostražitý v MHD. Řval na mě a vymýšlel si, že mě podřeže a že mám štěstí, že jsou kamery jinak by do mě vrazil kudlu, co měl u pasu. V tu dobu jsem si uvědomil že vzdělaní je mi na hovno, když dostanu na základě barvy pleti. Vybavila se mě romská žena, které se v reportáži ptali, co je tam lepšího a ona na konci řekla At přijede její rodina do Kanady. Ano, zde je opravdu ke zvážení proč rodiny, které opravdu byly napadeny s rasovým podtextem anebo Roma, kteří byli napadeni se neodstěhovali. Většina Romů se opravdu mají o hodně lépe a díky rovným příležitostem se dostalo lepšího přístupu. Ale většina Romů, kteří se odstěhovali se nebyli doposud schopni naučit angličtinu a najít si práci. Já žil v Anglii celkem rok a po přiřazení Insurance number – pojišťovacího čísla, to trvalo asi 3 týdny a další týden na to jsem oficiálně pracoval a je pravda že jsem si vydělal v poměru 1200-1600 liber a náklad na život byl 900 liber což v Čechách je si vyděláte v běžné práci 15-20 tisíc ale spíše méně a náklady na život jsou 15-18 tisíc.

 

 

„Zabil“

 

Musím říci, že to, jakým způsobem se prezentují po sociálních sítích někteří Romové a to, jak se chovají, vyjadřují je podobné jako oheň v lese. Sice malý oheň není nic, ale když jej zapálíte v lese tak to způsobí katastrofální důsledky. A když čtu komentáře lidí, kteří je podporují, děsí mě to. Tolik lidí si dalo práci s tím, aby zde položili základy, na kterých se dá stavět, ale tato bourací četa boří stavby a naplňuje mýty a vytváří nová fakta a podklady pro tzv SPéďáčky.

 

 

blogger: fényx