Nejvyšší soud USA znovu zváží trest smrti pro útočníka z Bost

Rádio G6 - Admin

Nejvyšší soud Spojených států se bude zabývat tím, zda neobnovit rozsudek smrti nad Džocharem Carnajevem, jedním z pachatelů bombového útoku při bostonském maratonu z roku 2013. Džochar společně se svým bratrem Tamerlanem tehdy dvěma bombami zabil tři lidi a dalších více než 260 zranili. Tamerlana následně při útoku zabila policie, původní trest smrti pro Džochara nedávno zrušil odvolací soud. Rozhodnutí podle agentury AP poprvé prověří deklarovaný odpor prezidenta Joea Bidena k trestu smrti.

Původní stíhání a odsouzení Carnajeva k trestu smrti se odehrálo za vlády Baracka Obamy, jehož Biden jako viceprezident zastupoval. Loni v červenci však odvolací soud tento rozsudek zrušil, protože se podle něj původnímu soudci nepodařilo přesvědčivě dokázat, že proti Carnajevovi nebyla zaujatá porota. Vláda republikánského prezidenta Donalda Trumpa se proti rozhodnutí rychle odvolala a nejvyšší soud v pondělí souhlasil s tím, že se odvoláním bude zabývat. Případ však projedná až na podzim.

Biden se v minulosti vyslovoval pro zrušení trestu smrti, zatím však nepřišel s žádnými konkrétními kroky, jak by toho chtěl dosáhnout. Podle AP je zatím nejasné, jak bude jeho administrativa ke kauze přistupovat. I kdyby nejvyšší soud Carnajevovi znovu potvrdil trest smrti, nemusel by Biden nařídit jeho vykonání.

Exprezident Trump naproti tomu v posledních měsících své vlády nařídil vykonat celkem 13 federálních poprav, čímž v tomto ohledu překonal všechny své předchůdce v moderní americké historii.

Carnajevovi právníci na začátku procesu uznali, že oba bratři nastražili dvě bomby poblíž cílové čáry bostonského maratonu. Tvrdí však, že Džochar nese za útok menší podíl viny než jeho bratr Tamerlan, který byl podle nich skutečnou hlavou celé operace.

Nyní 27letý Carnajev byl porotou shledán vinným ve všech 30 bodech obžaloby. Odvolací soud pak téměř všechna tato odsouzení potvrdil.

FOTO: ČTK/AP , JANE FLAVELL COLLINSAUTOR: ČTK