Nárůst nakažených je vysoký, čísla nejsou dobrá, říká Adam Vojtěch s tím, co bude dál

Zdenek Zoubecek

V sobotu přibylo v Česku 508 potvrzených případů nákazy koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. I když je to méně než v předchozích dnech, jde o nejvyšší denní nárůst ve volném dni. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prozradil, jaký bude postup pro další dny. „Nějaká opatření mohou být přijata,“ prozradil.

 

Aktuálně je nakažených rekordních 8282 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V pátek byla představena nová opatření. Od středy 9. září bude v Praze povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Dále od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary. Od 14. září následně budou školáci v Praze muset nosit roušky ve společných prostorech škol, ne ve třídách.

Noční podniky nám dělají poměrně starost. Doufejme, že opatření, které bylo představeno, povede k redukci pozitivní případů. Obecně nárůst je výrazný a čísla nejsou dobrá. Proto reagujeme zejména v Praze, kde je nárůst nejrychlejší a činil asi 200 případů z necelých osmi set,“ upřesnil ministr zdravotnictví, proč byla přijata nová opatření. Nevyloučil ani, že pokud stav bude setrvalý, případně zhoršující se v souvislosti s šířením koronaviru na území Česka, mohou být přijata další opatření.

Nemohu vyloučit, pokud se situace bude vyvíjet stejně či hůře, tak by mohla být nějaká opatření přijata. Je to velmi složité, protože můžeme dělat opatření, ale druhá věc je nastavení lidí, jejich chování, aby zkrátka každý se zamyslel nad tím, zda některé činnosti je nutné podstupovat či si je odepřít,“ řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví, který nepřímo dal najevo, že někteří lidé se stále nechovají v souladu s hygienickými doporučeními.

Adam Vojtěch dlouhodobě a opakovaně apeluje na občany, aby dodržovali pravidlo »3R« – tedy roušky, ruce, rozestupy, což je na dobrovolné zodpovědnosti každého jednotlivce. Zároveň ministr dal najevo, že v tuto chvíli není vůle pro razantní opatření, která by narušila chod ekonomiky.

Roušky venku v tuto chvíli nikoliv. Aktuálně cílíme na vnitřní prostory, kde se kumuluje větší počet lidí, takže jdeme touto cestou. Uvidíme, jak se povede snížit počet pozitivních případů a podle toho budeme reagovat,“

 

Zdroj/foto:www.zivotcesku.cz