Na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR zasahuje policie, zřejmě kvůli miliardovým dotacím

Na ministerstvu zemědělství od čtvrtečního rána zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). České televizi to potvrdil jejich mluvčí Jaroslav Ibehej. Podle informací MF Dnes jdou vyšetřovatelé po miliardových dotačních programech, šéf resortu Miroslav Toman (ČSSD) tvrdí, že policii zajímají dokumenty z předchozího volebního období. S centrálou prý úředníci spolupracují.

„Provádíme úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme, neboť podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ sdělil mluvčí NCOZ Ibehej. Podle informací deníku MF Dnes se vyšetřovatelé zajímají o miliardové dotační programy. Akci podle serveru iDnes.cz dozoruje úřad pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové.

Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý potvrdil, že policie na resortu zasahuje. „S ohledem na probíhající úkony nemůžeme sdělit žádné bližší informace,“ dodal.

Ministr zemědělství ještě uvedl pro Deník N, že se to týká nejenom jeho resortu, ale i Lesů ČR a jeho předchozího vedení. „Policie šetří, ministerstvo spolupracuje. Jedná se o předchozí období. Nechci to víc komentovat,“ prohlásil Toman.

Konkrétně se podle něj jedná o období předchůdce současného generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda, kterého Toman odvolal loni v květnu. Nyní je v čele společnosti Josef Vojáček.

Razii v sídle Lesů ČR potvrdila mluvčí státního podniku Eva Jouklová. „Zásah se netýká činnosti současného vedení Lesů ČR. Poskytujeme policii maximální součinnost, další informace nejsem oprávněna poskytovat,“ řekla.

Exministr Jurečka prohlásil, že má klidné svědomí

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl serveru iRozhlas.cz, že má „klidné svědomí“. „Nedělali jsme tam nic, co by bylo v rozporu se zákony, dobrými mravy. A jsem zvědav, až čas ukáže, proč tam detektivové přišli a na jaké věci se zaměřovali, z jakého období,“ dodal.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého policie požádala úřad o součinnost a předložení dokumentů, které se vztahují k předchozímu vedení ministerstva a Lesů ČR. „S ohledem na všechny probíhající úkony nemůžeme sdělit žádné bližší informace,“ dodal.

Server iDnes.cz s odvoláním na „některé zdroje“ uvedl, že policisty zajímá dotační program Restart, který má pomoci třem pohraničním krajům. Do Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje má podle plánu schváleného předchozí vládou putovat do roku 2020 na 42 miliard korun.

Ministerstvo zemědělství

Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *