Home / POSLOUCHEJTE ŽIVĚ / Online Rádio G6 / Televízia Romapožomatar / ČESKO SLOVENSKO ROMSKÝ ZLATÝ HLAS

Na hořící lodi u Kalifornie nikdo nedržel hlídku, všichni spali. 34 lidí zemřelo

Na lodi Conception, kde u kalifornského ostrova Santa Cruz uhořelo 2. září 34 lidí, kteří se jeli potápět, v době začátku požáru všichni spali a nikdo nedržel hlídku. Uvedl to americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy (NTSB) ve své předběžné zprávě o příčinách tragédie.

Příčinu požáru se ještě nepodařilo určit, ale z úvodních výpovědí pěti přeživších členů posádky plyne, že plavidlo nemělo žádné mechanické nebo elektrické problémy. Loď se vracela z třídenního potápěčského výletu.

Úřad ale uvedl, že na lodi měl jeden z členů posádky fungovat jako noční hlídka. Ten by pak mohl po propuknutí požáru varovat potápěče v podpalubí a ti by tak mohli uniknout. Všech pět členů posádky však spalo na různých místech lodi.

Jeden z nich uvedl, že ho „probudil hluk, který šel prozkoumat“. Pak zjistil, že „na zádi viděl požár šířící se z kajut v podpalubí“. Vzbudil své kolegy a všichni se snažili dostat se do podpalubí k potápěčům, přičemž si jeden z nich zlomil nohu. Cestu jim ale blokoval kouř a oheň.

Proto posádka skočila z paluby do vody a dva z jejích členů doplavali k přídi. Vylezli na palubu, otevřeli průlez do motorového prostoru, kde nehořelo, ale pořád se nebyli schopni dostat ke kajutám pasažérů. Kapitán vyslal nouzový signál. Pobřežní stráž ho zachytila v 3:14 místního času (12:14 SELČ).

V pondělí se podařilo najít poslední oběť tragédie. Loď Conception je dlouhá 23 metrů a v noci na 2. září zakotvila u ostrova Santa Cruz. Moře bylo klidné, ale dělala se mlha. Úřady jsou přesvědčeny, že se všichni v podpalubí udusili kouřem.

Hořící loď Conception

Hořící loď Conception

Foto: ČTK/AP

zdroj: https://www.novinky.cz

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *