Muž poslal obětem ničivé bouře 50 tisíc korun našetřených na speciální protézu

Zdenek Zoubecek

Když bylo Vladimírovi šestnáct let, přišel kvůli rakovině o nohu. Rozhodně ale není jedním z těch, kteří by se utápěli v sebelítosti. Začal na sobě pracovat a hodně mu také pomohla speciální protéza, díky které mohl aktivně jezdit po výletech. Jenže tu mu i s autem před dvěma lety ukradli a musel začít opět šetřit na novou. Situaci mu neulehčuje ani nekonečné papírovaní a tahanice s úřady. Nyní, když už by si mohl novou pořídit, se rozhodl jinak. Uviděl totiž jakou zkázu napáchala bouře ve vesnici Stebno na Lounsku a řekl si, že ještě chvilku počká, a peníze pošle na dobrou věc.

Ve Stebnu silný vítr poničil asi 25 domů, což je zhruba 40 procent místních nemovitostí. Podle meteorologů má škody na svědomí jev zvaný downburst, nikoliv tornádo. Odpovídá tomu charakter škod, svědectví místních i šetření na místě.

Je to tragédie. Nemyslím si, že je to něco, co se zvládne znovu postavit za několik měsíců. Je tam práce na roky. Musím říct, že se mi líbilo, že tam bylo mnoho dobrovolníků, hasičů a všichni pracovali a pomáhali, jak nejlépe dovedli. Je však cítit, že jsou lidé stále v šoku. Když mi místní paní vyprávěla, jak se všechno odehrálo, tak se u toho rozplakala. Sám si nedovedu představit, že by se nám něco takového stalo,“ tak popisuje Vladimír Wűrtherle situaci v obci Stebno, kde řádila ničivá bouře, která nemá v naší zemi obdoby.

Ani s Vladimírem se však osud nemazlil. Jako mladík si vyslechl vážnou diagnózu, která vyústila v amputaci levé nohy. Nic ale nevzdal a dál aktivně fungoval. Hodně mu v tom pomáhala špičková protéza, která majiteli poskytuje bezpečí díky mikroprocesorem řízeným kloubem. Jenže o tu před dvěma lety přišel.

„Málokdy někoho žádám o pomoc, ale teď bohužel doslova volám POMOC. Jsem totálně vyřízený a nevím co dělat. Jsem bez auta, bez protézy a absolutně nepohyblivý. Do práce nemůžu. V neděli jsem měl jet do Tater na dovolenou, chtěl jsem šlapat a mrknout na krásu hor a všechno v …,“ psal tehdy na sociální sítě zoufalý Vladimír. Auto ani svou protézu v hodnotě přes 600 tisíc už neviděl. Teď žije v Tymákově nedaleko Plzně. Na novou protézu, respektive na doplatek pro pojišťovnu, měl našetřeno. Jenže pak uviděl v televizi záběry ze zdevastované Moravy a obce Stebno na Lounsku. Rozhodl se tak přehodnotit své plány a pomoci těm, kteří to podle jeho slov potřebují víc.

Byl jsem tam minulé úterý a rovnou jsem rodině předal peněžní dar 50 tisíc. Byla to rodina, která to podle mého schytala opravdu nejvíc. Lidé by si měli pomáhat. Navíc, když tam umírají i malé děti a lidé nemají střechu nad hlavou. Raději i s tou nohou počkám. Oni potřebují peníze víc,“ konstatoval.

Je to složitější než si udělat řidičák

Protézu, o kterou před lety přišel, vyčíslil Vladimír na zhruba 660 tisíc. Od té doby se podle jeho slov ceny zvedly. Přesnou částku ale bude znát, až se definitivně rozhodne ji zakoupit, což ostatně není tak jednoduché, jak se může zdát.

Zdroj/Foto:https://plzenska.drbna.cz