Home / POSLOUCHEJTE ŽIVĚ / Online Rádio G6 / Televízia Romapožomatar / ČESKO SLOVENSKO ROMSKÝ ZLATÝ HLAS

Muž na akci SPD hajloval, rozhodl soud. Dostal podmínku a pokutu

 

Závozník Radek Mansfeld na dubnové akci SPD hajloval, rozhodl v pondělí soud. Uložil mu za to půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. Rozhodnutí není pravomocné. Muž jakékoli obvinění odmítá, proti rozsudku se okamžitě odvolal.

„Není to pravda,“ odmítl obžalobu závozník Radek Mansfeld k obžalobě, která ho vinila z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Tvrdil, že zdviženou pravicí uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci hnutí. „Měl jsem ruku nahoře, ale se dvěma prsty. Uklidňoval jsem ty, kdo byli naproti. Narušovali demonstraci – hvízdali, provokovali. Nechtěl jsem, aby se pobili,“ dodal třiačtyřicetiletý muž.

Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Evu Švíglerovou ale nepřesvědčil. „Pan obžalovaný si byl dobře vědom, co to je neonacismus, co to je hajlování, co je to fašistický symbol,“ uvedla.

Mansfeld podle ní hajloval v úmyslu veřejně sympatizovat s neonacismem, což vyplývá mimo jiné z toho, jak byl oblečený a v jakém prostředí skutek spáchal.

Soudkyně také poukázala na mužův facebookový profil, který podle ní prokazuje, že obžalovaný je s problematikou neonacismu „velmi dobře srozuměn“.

Mansfeldův advokát přitom před verdiktem předložil soudkyni čestná prohlášení Mansfeldových spolupracovníků cizí národnosti, kteří se zaručili za to, že muž není neonacistou a rasistou.

Na dotaz soudkyně také Mansfeld popsal, že měl tehdy na sobě maskáče české výroby a zelený výsadkářský baret. „Mně se to líbí, jako třeba vám džíny. Chodím v tom i do práce. To neznamená, že to je nějaká provokace,“ vysvětlil.

K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 dostavil v černých tříčtvrtečních kalhotách, v botách kanadách a v čepici, kterou si sundal až na výzvu soudkyně.

Na dotaz, zda užívá alkohol, Mansfeld uvedl, že „jasně, jako normální klasickej Čech“. Připustil, že dvě piva vypil i před dnešním jednáním. Dodal, že pivo popíjel i na demonstraci.

Hajlování na Václavském náměstí

Incident se stal na demonstraci „proti diktátu Evropské unie“, kterou sněmovní hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou pořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby.

Záběry muže se zdviženou rukou se objevily krátce po akci na sociálních sítích a jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

Mansfeldovi hrozilo půlroční až tříleté vězení. Původně dostal trestním příkazem půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun, podal ale proti tomu odpor, a jeho případ tak putoval k veřejnému projednání.

Soud nyní předchozí rozhodnutí potvrdil. Soudkyně se ztotožnila s návrhem státní zástupkyně Terezy Zelíkové a uložila stejný trest, který muži dala už původně trestním příkazem.

ČTK

zdroj: https://www.irozhlas.cz

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *