Moderátor Veselý se fotil s extremistou Vandasem, interní pravidla prý neporušil. Vhodné to ale není, připustil Rozhlas

Rádio G6 - Admin

Český rozhlas se podle svého mluvčího nebude zabývat společnou fotografií moderátora Lubomíra Veselého s předsedou krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomášem Vandasem. V ČRo přitom platí přísná předvolební pravidla, která mimo jiné spolupracovníkům zakazují jakkoliv se podílet na propagaci kandidujících stran a politiků.

Veselý, který v regionálním vysílání Českého rozhlasu moderuje pořad Xaver a host, zapózoval s předsedou DSSS v sobotu na nacionalistickém srazu ve středočeských Příčovech. Politik, jehož strana na podzim kandiduje do krajských zastupitelstev celkem v jedenácti krajích, se fotkou vzápětí pochlubil jak na vlastním, tak i na stranickém profilu.

A ještě jedno foto ze setkání v Příčovech s Lubošem Xaverem Veselým.

Zveřejnil(a) Tomáš Vandas dne Sobota 15. srpna 2020

 

Snímek vyvolal kritiku zejména proto, že Lubomír Veselý kromě moderování v Rozhlase zastává také post radního České televize a Tomáš Vandas patří k nejznámějším krajně pravicovým extremistům, jehož předchozí politické uskupení, Dělnickou stranu, rozpustil v roce 2010 Nejvyšší správní soud. Svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že strana navazovala na totalitní ideologii německého nacismu a cíleně vyvolávala násilí a rasovou a etnickou nesnášenlivost.

„Ve které normální zemi se dohlížitel na demokratickou nezávislost veřejnoprávního média veřejně stýká s neonacisty?“ ptal se třeba na Facebooku reportér České televize Jakub Szantó.

Jenže fotka mohla být problematická ještě z jednoho důvodu. Den před jejím pořízením totiž začala v Českém rozhlase platit předvolební pravidla závazná pro všechny zaměstnance a externí spolupracovníky. A ta výslovně zakazují

 

zdroj: https://denikn.cz