Mimořádná opatření proti covid-19 začala platit v Nové Vsi na Plzeňsku, může za to pouť

Zdenek Zoubecek

 Kvůli zvýšenému výskytu nemoci covid-19 vyhlásila Krajská hygienická stanice v Plzni mimořádná opatření v Nové Vsi na jižním Plzeňsku. Podobná situace byla v polovině srpna v Tatiné na severním Plzeňsku. V Nové Vsi musejí lidé od středy povinně nosit na veřejných prostranstvích přes ústa a nos roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy.

V obci s 280 obyvateli se nákaza koronavirem potvrdila zatím u dvacítky lidí. „V Nové Vsi jsem dnes ráno po schválení ministerstvem zdravotnictví vydal mimořádné opatření pro celou obec. Budeme tam provádět hromadné odběry všech obyvatel na území obce,“ řekl šéf hygienické stanice Přemysl Tomašuk. Část lidí už testy podstoupila v minulých dnech. Hygienici hledali zejména lidi, kteří se 29. srpna zúčastnili pouťové zábavy.

Koncem tohoto pracovního týdne by měl do obce přijet mobilní odběrový tým a plošně odebrat vzorky všem dosud netestovaným lidem. Je jich kolem 200, řekl Tomašuk.

Na jižním Plzeňsku se objevila nákaza také v Psychiatrické nemocnici v pět kilometrů vzdálených Dobřanech, v níž testy zatím prokázaly koronavirus u čtyř zaměstnanců. Nemocnice okamžitě zastavila příjem pacientů a zakázala návštěvy. Hygienici podle Tomašuka zjišťují, zda měli nakažení z Nové Vsi případně kontakty na někoho z nemocnice.

Podobný scénář nastal v polovině srpna v podobně velké Tatiné. Nákaza se tam rozšířila ze soukromé oslavy. Hygienici plošně testovali víc než 200 lidí, ke konci srpna udělali druhý kontrolní odběr všem lidem, kteří měli první test negativní. Celkem se v obci zhruba s 250 obyvateli nakazilo 28 lidí. Mimořádná opatření už v Tatiné hygienici odvolali.

V Plzeňském kraji se podle dnešních údajů krajské hygienické stanice od začátku pandemie nakazilo koronavirem 1272 lidí, 21 jich zemřelo. Aktuálně pozitivních je 293 lidí. Na jižním Plzeňsku hygienici dnes uvádějí 47 aktuálně pozitivních lidí, přesně před týdnem jich bylo 16. V PLzni je 134 nemocných, na severním Plzeňskzu 50, na Rokycansku 30, na Klatovsku 21, nakažených. Tachovsko hlásí sedm případů nemoci a Doamžlicko pouhé čtyři.

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz