Matka nechávala dceru s pedofilem, soud jí znovu vyměřil 4,5 roku

Rádio G6 - Admin

Čtyři a půl roku ve vězení za obchodování s lidmi a ohrožování mravní výchovy mládeže stráví dvaačtyřicetiletá žena, která nechávala svou šestiletou dcerku přespávat u pedofilního učitele. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský vrchní soud, který ženě i přes její dovolání k Nejvyššímu soudu uložil stejný trest jako v lednu. Soud tak vyhověl státnímu zastupitelství, které se odvolalo proti původnímu podmíněnému trestu.

„Povaha projednávaného případu a jeho okolností je skutečně výjimečná,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Luboš Vrba. „Byla to obžalovaná, kdo fatálním způsobem selhal ve výchově nezletilé. Měla to být především ona, komu leží na srdci zdárný vývoj dítěte,“ dodal.

 

Vrba také připomněl, že to byla právě obžalovaná, kdo po několik měsíců vystavoval svou dcerku sexuálním útokům odsouzeného Petra Dostála, přestože věděla o jeho pedofilním zaměření. Soud podle Vrby není přesvědčen o tom, že je v nejlepším zájmu nezletilé ukládat obžalované trest nespojený s odnětím svobody.

Vrchní soud už jednou o odvolání státního zastupitelství v tomto případu rozhodoval. Letos v lednu zpřísnil původně tříletý podmíněný trest, který žena dostala od pražského městského soudu, na čtyři a půl roku „na tvrdo“. Žena si pak podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který případ vrátil k odvolacímu soudu k novému projednání s tím, že by měl přesvědčivěji odůvodnit uložený trest a proč upřednostnil zájem státu před tzv. nejlepším zájmem dítěte.

 

Věřila jsem, že počká, až jí bude 15, řekla matka

 

„Opravdu lituju toho, co se stalo. Investovali jsme hodně úsilí do toho, aby (dcera) byla šťastné dítě a následky toho jednání byly co nejmenší,“ pronesla na závěr jednání žena.

 

Žena dostala trest za obchodování s lidmi, když pedofilnímu učiteli tance Petru Dostálovi svěřovala svou šestiletou dceru. Matka dívku několikrát týdně nechávala přespat u Dostála, i když věděla, že muž je pedofilní. Před soudem připustila, že věděla o jejich „platonickém vztahu“, o jejich společných aktivitách sexuálního rázu prý nevěděla.

 

„Věděla jsem, že se koupali nazí. Převažovalo to, že jsem panu Dostálovi opravdu důvěřovala, že se sexuálními aktivitami počká, dokud dceři nebude patnáct let,“ prohlásila žena s tím, že věřila, že jde o nevinný vztah, „převážně na platonické úrovni“.

 

Dostál byl obžalován z pohlavního zneužívání a loni v únoru byl odsouzen k devíti letům vězení. Letos na jaře však ve vězení zemřel. Jeho smrt vězeňská služba prošetřila a uzavřela ji jako sebevraždu.

 

zdroj: https://www.novinky.cz