Marika: Rodiče mě opustili, a tak jsem začala žít v romské osadě. Tam se můj život obrátil vzhůru nohama

Rádio G6 - Admin

S rodiči se Marika dostala do Čech, když jí bylo třináct let. Opustili ji a vrátili se zpět na Slovensko sami. Dívka proto hledala pomoc, až nakonec objevila romskou osadu.

 

Netušila, co je to rodina. Tady se o ní ale pár lidí zajímalo, a proto s nimi zůstala. Ve špinavých chatrčích bez vzdělání a bez pořádné možnosti hygieny.

 

Když ale otěhotněla, pochopila, že potřebuje pomoc. Těsně před porodem s obrovskými bolestmi vyhledala lékaře. Narodil se jí zdravý chlapec, tím pro ni ale příběh teprve začal.

 

Stále utíkala, trvalo to, než zjistila, že jí chce Klokánek pomoci

 

Marice bylo sedmnáct. V porodnici se o ní sice hezky starali, ale pořád se jí někdo na něco ptal a něco po ní chtěl. Byla vyděšená a poprvé utekla, jenže se jí po chlapečkovi stýskalo.

 

Když se vrátila, opět k ní byli všichni milí. Mateřské pudy ji naučily dítě kojit a mít ho neustále u sebe.

 

Proto podruhé utekla z nemocnice i s ním. Když byla opět dopadena, doktoři jí slíbili, že může do Klokánku, kde se o ní hodné tety postarají.

 

Jenže vidina neznámého opět Mariku vyděsila. Ten večer opět utekla, a do Klokánku byl tak následně převezen pouze chlapec. Až poté, co se po pár dnech Marika našla, byla do Klokánku poslána i ona.

 

Marika několikrát utekla. Nerozuměla tomu, co se po ní chce. Tety se ji snažily naučit, jak s dítětem zacházet, ale ona nebyla schopná přijímat ničí rady a zodpovědnost.

 

Nakonec ale pochopila, že se o dítě dokáže postarat a že jí Klokánek pomáhá. Série jejích útěků přestaly. Dívka se začala učit číst a psát, začala si zvykat na moderní život.

 

Našla si rodinu, žije šťastný život

 

Členové osady Marku přemlouvali, aby se k nim vrátila. Bylo vidět, že ji potřebují, protože jim vydělávala peníze.

Dívka několikrát vypadala, že podlehne, nakonec ale vyhrála láska k dítěti.

Po nějakém čase v Klokánku si našla Marika přítele, se kterým se jim podařilo získat sociální byt. Za podpory Klokánku si ho vybavili a začali v něm žít šťastný život.

 

Dnes má Marika děti už dvě. Umí číst a psát, našla si dobrou práci a stala se z ní žena, kterou by málokdo srovnával se sedmnáctiletou dívkou z romské osady.

 

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

 

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života.

 

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

 

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše děti a zaměstnance.

 

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

 

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.