Lucinka (12): Žili jsme v autě s bezdomovcem. To byl jen začátek hrůz, které byste zažít nechtěli

Rádio G6 - Admin

Sociální pracovnice byla do azylového domu přivolána poté, co si místní stěžovali, že tam pět dětí žije bez dozoru jakéhokoli dospělého. Na místě bylo zjištěno, že je to skutečně pravda.

Nejmladšímu Pepíkovi byl teprve rok, nejstarší Lucince dvanáct let. Děti se svěřily, že jejich maminka je nechala doma s trochou jídla a odjela do nemocnice porodit dvojčátka. Její porod se ale zkomplikoval a protáhl.

Při zjišťování situace navíc celou dobu sprostě nadávala pracovnici žena, která byla matčinou kamarádkou a měla na děti pravděpodobně dohlédnout. To se ale nedělo. V bytě byla špína a zápach, děti byly okamžitě přesunuty do Klokánku.

 

Matce nechyběly

Předtím, než začala rodina bydlet v azylovém domě, bydleli všichni nějaký čas s přítelem matky. Ten je ale bezdomovec, proto museli všichni žít v jeho autě. On sám nechápal, co je na tom špatného.

 

Když se matka vrátila domů z nemocnice a zjistila, že její děti byly odvedeny, vůbec jí to nevadilo. Sama se nedokázala pořádně postarat ani o nově narozená miminka.

Děti v Klokánku musely projít chybějícími zdravotními prohlídkami, bylo jim dáno nové oblečení, začaly se učit základní hygienické návyky, jako je mytí rukou po toaletě a večerní čištění zubů.

Nakonec si zvykly na nové prostředí a rozpovídaly se pořádně o tom, jak s matkou žily ve špíně a jak z okna posílaly každý večer jídlo matčině příteli, který si sám nedokázal obstarat nic.

 

Miminka putovala do dětského domova

Týden po návratu do azylového domu byly matce odebrány i další dvě děti. Neuměla se o ně postarat kvůli svému mentálnímu postižení.

Podle informací místních vzala miminka do kočárku ven, kde s nimi byla celý den, aniž by je nakrmila. Navíc byla zima a pršelo. Proto byla miminka přesunuta do kojeneckého ústavu a později do dětského domova

Dětský domov čekal nakonec i pět dětí z Klokánku. Navíc sociální pracovnice zjistily, že žena už dříve dvě děti měla, a i ty měly stejný osud. Celkem tak zvládla porodit devět dětí a úspěšně se nepostarala bohužel ani o jedno.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

[ztroj: www.onlyu.cz]