Lenka (32): Syna ve škole šikanují kvůli jeho váze

Rádio G6 - Admin

Příběh paní Lenky by mohl být inspirací pro mnoho dalších rodičů. Ne všichni totiž řeší váhu svých dětí a někteří dokonce zastávají názor, že kila navíc jejich ratolesti vyběhají. Paní Lenka v e-mailu, který nám zaslala, apeluje na ostatní milující rodiče, aby se zajímali o zdraví svých dětí a řešili, pokud mají nadváhu. Ona ji totiž u svého syna podcenila a on kvůli tomu ve škole čelil nepříjemné šikaně ze strany spolužáků.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která nám jej zaslala pomocí e-mailu. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Dnes se s vámi podělíme o upřímný příběh paní Lenky – milující matky devítiletého syna Davida. Lenka nám otevřeně přiznala, že nedbala na doporučení Davidovy dětské lékařky, která ji opakovaně upozorňovala na synovu obezitu. I Lenka si totiž myslela to, co si myslí mnoho lidí – že z toho její syn vyroste.

Synovi jsem dobroty neupírala, vždyť je měl tak rád!

E-mail paní Lenky začíná slovy, že svému synovi neupírala sladkosti a dobroty, které tolik miloval. Přiznává se k tomu, že ho neomezovala v konzumaci nezdravých jídel, ba naopak mu je ještě podstrojovala. Milovala ty jiskřičky v jeho očích, kdykoli viděl něco dobrého k jídlu.

„Jako matka jsem v tomto selhala,“ píše nám Lenka naprosto upřímně a my si ceníme, že si to dokáže přiznat. Ne každý by to totiž uměl. „Nechávala jsem svého syna jíst všechno, co měl rád, a vůbec neřešila, jestli mu tím neškodím,“ sype si v e-mailu popel na hlavu.

„Neupírala jsem mu čokoládu, ba naopak jsem mu kupovala sušenky, brambůrky, sladké nápoje – zkrátka všechno, co dnešní děti tolik milují.“

Doktorka mě upozorňovala na synovu váhu, neposlouchala jsem ji

„Při preventivních kontrolách i mimo ně jsem od synovy doktorky slýchávala, že je jeho váha hodně nad limitem,“ pokračuje paní Lenka. „Už od malička se jí nevešel do těch jejích tabulek a já si vždy říkala, že se tabulkami rozhodně řídit nebudu,“ přiznává nám. „Proto jsem nedala na její doporučení a rady, že bychom měli vyhledat dietologa.“

Ačkoli dětská lékařka Lenku na váhu jejího syna opakovaně upozorňovala a doporučovala správný postup řešení tohoto problému, Lenka její slova nebrala vážně. Nyní už ví, že to byla velká chyba.

Začal domů chodit s pláčem a říkal, že se nesnáší

Je to jen pár dní, kdy David přišel domů s pláčem. Lenka se jakožto starostlivá máma ihned zajímala, co se stalo. Syn jí nejdříve nechtěl přiznat, co ho rozplakalo, teprve až po delším naléhání kápl božskou. Své mamince svěřil, že ho spolužáci ve škole šikanují, protože je podle nich tlustý a nechutně vyžraný.

„Když mi syn mezi vzlyky řekl, že se nesnáší, bylo to, jako bych dostala pořádnou facku,“ dozvídáme se z e-mailu paní Lenky, která tak byla nucena konečně otevřít oči. „Najednou mi došlo, kam až jsem to nechala zajít, a strašně jsem si to vyčítala,“ přiznává nám. „Se synem jsme vyhledali pomoc, nyní pár dní dodržuje jídelníček a já věřím, že to společně zvládneme,“ píše Lenka odhodlaně a my jim držíme palce.

Autor: Nikol Kolomazníková

zdroj: https://www.onlyu.cz/rodina-a-vztahy/lenka-32-syna-ve-skole-sikanuji-kvuli-jeho-vaze/