Lékaři prozradili, na co se připravit po druhé dávce očkování proti covidu-19. Liší se to od té první

Rádio G6 - Admin

Očkování není v moderní civilizaci ničím novým a historicky představuje pro lidstvo obrovský skok, kdy se dokázalo v podstatě zbavit zákeřných nemocí, které ho dlouhá staletí sužovaly a na něž umíraly miliony lidí. Je s podivem, jak moc kriticky je vnímáno očkování proti covidu-19, byť jde spíše o vědecký zázrak, že se podařilo vyvinout tak brzy.

Pravdou je, že po tomto očkování se mohou objevit vedlejší příznaky, které by však neměly být zneužívány k tomu, aby byly vakcíny proti koronaviru démonizovány. Je třeba se na ně připravit a také vědět, že poměrně brzy odezní.

Po druhé dávce výraznější reakce

Nová studie z Velké Británie zahrnující 40 tisíc respondentů uvádí, že po druhé dávce vakcíny bylo zaznamenáno větší množství vedlejších příznaků. Zatímco po první dávce vakcíny uvádělo 37 % osob, že cítí lokální vedlejší účinky, jako je bolest nebo opuchnutí okolí místa vpichu a 12 % lidí si stěžovalo na bolesti těla, jež trvalo několik dní po očkování. Po druhé dávce vakcíny se tato čísla zvýšila. Lehké vedlejší příznaky pociťovala polovina naočkovaných lidí a 22 % respondentů hlásilo výraznější problémy.

Lékaři každopádně uklidňují, že podobná eskalace vedlejších účinků je zcela normální a pouze odráží to, jakým způsobem vakcíny fungují. “Druhá dávka zasáhne váš imunitní systém, který ji rozpoznává, takže tělo dělá jen svou práci. Tuto reakci můžete očekávat a buďte na ni připraveni,” uvedla lékařka Kavita Patelová v rozhovoru pro televizi NBC.

Stejný názor má i profesor epidemiologie Bill Moss. “Imunitní systém zaznamená druhou dávku ve větším rozsahu, protože vakcína zasáhne větší počet buněk, takže dochází k výraznější imunitní reakci, jež potom vede k vedlejším účinkům,” uvedl epidemiolog. Pokud se ale u vás naopak neobjeví žádné vedlejší účinky, je to podle odborníků rovněž normální a neznamená to, že by vakcína nefungovala.

Většinou mírné reakce

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) jsou nejčastějšími vedlejšími reakcemi po očkování bolest v místě vpichu, zimnice, bolest hlavy, horečka a únava. Mohou se objevit i trochu výraznější komplikace, které by však měly brzy odeznít. Podle amerického epidemiologa Anthony Fauciho jsou příznaky krátkodobé a odeznívají do 48 hodin.

Český Státní úřad pro kontrolu léčiv uvádí, že potíže zaznamenal dosud v 996 případech. Šlo obvykle o středně závažné vedlejší účinky, což při stovkách proočkovaných vakcín není mnoho. SÚKL vyšetřuje tak osm úmrtí v souvislosti s očkováním. Není však jasné ani pravděpodobné, že by příčinou smrti byla právě vakcína.

Foto: Shutterstock

zdroj: https://www.aazdravi.cz