Každou noc jsem se bála o zmizelou maminku. Když jsme ji našli, zbyly mi oči pro pláč, Sofie (11)

Rádio G6 - Admin

Jedenáctiletá Sofinka bydlela v bytě jen s maminkou. Ta ale každý večer odcházela do hospody a vracela se až nad ránem. A vždy v podnapilém stavu. Holčička doma sama nedokázala spát a často se bála.

 

Jednou se proto asi ve tři v noci vydala zaklepat na sousedku, které oznámila, že se o maminku bojí.
Sousedka dívce pomohla ženu dohledat, ta byla ale opilá a agresivní, a do případu se tak vložila policie. A tehdy skončila holčička v Klokánku.

 

Matka ji chtěla zpátky. Alkohol pro ni ale znamenal víc
Sofinka byla první dny vystrašená. Nevěděla, co ji čeká, stále se ptala po mamince a hodně plakala.

Postupně si začala v Klokánku zvykat a našla si kamarády. Běhala s nimi venku, hrála si, stal se z ní jiný člověk.

 

Její matka se po pár dnech objevila a chtěla dívku zpátky. Bylo jí ale řečeno, že dokud bude pít a nechávat ji doma samotnou, nemá na ni nárok.

V tu chvíli žena úplně obrátila. Rozhodla se, že už své dítě nechce, že si bude raději užívat volnosti a alkoholu.

 

Už nikdy neprojevila o holčičku zájem, a Klokánek proto začal pátrat po někom, kdo by si ji vzal do péče.

 

Otec nastoupil na protialkoholní léčbu
Poměrně rychle se podařilo Klokánku vypátrat Sofinčina otce. Zpočátku to ale nevypadalo příliš nadějně.

 

I on měl totiž problémy s alkoholem. S dívkou se ale do té doby nemohl vídat a rozhodl se, že když mu ji osud vrátil, něco se sebou udělá.

 

Nastoupil na protialkoholní léčbu, začal Sofii navštěvovat a s pomocí tet trénovat své chování vůči mladé dívence. Ta si s tatínkem začala velmi rychle rozumět.

 

Nakonec se její otec z alkoholismu dostal. Našel si vhodné bydlení a přizpůsobil si směny v práci tak, aby se o nezletilou dcerku mohl starat.

 

Ta tak nakonec s úsměvem na tváři odešla do rodinného prostředí.

 

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

 

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života.

 

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

 

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše děti a zaměstnance.

 

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

 

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

 

zdroj: https://www.onlyu.cz