Jednoduchý test, který prozradí problémy se srdcem. Palec o zdraví hodně napoví

Jednoduchý test, ve kterém hraje hlavní roli palec na ruce, může odhalit, zda vám hrozí problémy se srdcem. Naznačí, zda náhodou nemáte skryté aneurysma aorty, což je výduť ve stěně cévy spojené se srdcem a žaludkem.

Aneurysma aorty je kritickým stavem

Aneurysma aorty o sobě většinou nedá dopředu vědět. Obvykle ho odhalí až screening. Jenže to už může být také pozdě a výduť může být natolik velká, že je připravena prasknout. To pak nevyhnutelně způsobí vnitřní krvácení a pravděpodobnou smrt. Přibližně osm z deseti lidí, kterým praskne aorta, zemře ještě předtím, než se dostanou do nemocnice, případně nepřežijí operaci.

Lékaři z University of Yale tvrdí, že existuje šance, jak tomuto fatálnímu osudu předejít. Pomoct může jednoduchý a spolehlivý test, kterým zkontrolujete, zda náhodou nepatříte mezi rizikové osoby.

Pohněte palcem

Jednoduše zvedněte jednu ruku a otevřete dlaň a prsty. Následně natáhněte palec křížem co nejvíce směrem na opačnou stranu k malíčku. Pokud palec přesáhne okraj dlaně, může to naznačovat skryté aneurysma aorty. Schopnost tímto způsobem pohnout palcem totiž je nepřímým znakem toho, že klouby daného člověka jsou rozvolněné. To může být příznakem onemocnění pojivové tkáně v těle, a to včetně aorty, tedy největší tepny v těle, která vede ze srdce do žaludku.

Vědci tuto metodu otestovali na 305 lidech a svá zjištění zveřejnili v časopise American Journal of Cardiology. Výzkumníci tvrdí, že u aneurysmatu aorty trvá často desítky let, než dojde k fatálnímu prasknutí. Výsledek testu proto ještě není důvodem k panice. Může však být užitečný pro lidi, kteří mají rizikové faktory, jako je rodinná anamnéza nebo vysoký krevní tlak.

Foto: Shutterstockzdroj: American Journal of Cardiology

 

zdroj: https://www.aazdravi.cz