Je erotické chatování nevěra?

Co vás čeká, když se vám do vztahu vkrade nevěra? Kdo si zaslouží druhou šanci a kdy raději začněte znovu – s jiným?

Seděla jsem na schůzce s cosmo konzultantkou Petrou Meisnerovou a ani nedutala. Petra mi vyprávěla příběh jedné klientky. Obrátila se na ni máma dvou dětí, jejíž manžel si v práci našel blízkou kamarádku a toulá se s ní po lese, kdykoliv ona jede s dětmi k rodičům. Chtěla vědět, jestli odbornice na vztahy taky považuje takové chování za nevěru, a měla by mu tedy sbalit kufry. Zajímalo mě, co jí psycholožka radila. Znám řadu dvojic, které se rozešly kvůli nevěře, a rozchod provázely emoce jako z Války Roseových. I jen samotné pomyšlení, že by vás přítel podváděl, vám nejspíš dokáže stáhnout hrdlo. „Nevěra narušuje intimitu ve vztahu a otřese naším životem i sebevědomím,“ tvrdí psycholožka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů. Vážně ale po nevěře musí dojít na rozchod? Obě odbornice na partnerské vztahy mě překvapují stejnou odpovědí: nemusí. Někdy.

Konec pohádky

„Nejvíc mě děsí, že se zničehonic dozvím, že mi byl Petr nevěrný, a náš krásný vztah skončí,“ svěřuje se čtyřiadvacetiletá Martina, která nevěru považuje za důvod k rozchodu, protože „už by to pak nebylo jako dřív“. A má pravdu. Žádné pohádky nepočítají s tím, že by princ milou podvedl a ona mu to musela odpouštět. Takže když ke zklamání dojde, opravdu už nebudete moct tvrdit, že vaši lásku nic nezkalilo.

„Nevěra se nedá zapomenout, jen odpustit a vy se jí po čase možná přestanete trápit,“ poznamenává Petra Meisnerová. Příroda nás obdařila silnou potřebou bezpečí, kterou uspokojuje pevný vztah, ale také zrádnými sexuálními pudy. Ty mužům velí vystřídat co nejvíc samiček, aby šířili svůj genetický kód, a ženám najít pro děti dárce kvalitních genů a spolehlivého živitele, což většinou bývají dva různí muži. Ani jedno pohlaví tedy není předurčené k monogamii.

 

„Z 1154 lidských společenství popsaných historicky či kulturně antropologicky je téměř tisíc polygamních. A ze 4000 druhů savců taky vytváří trvalejší dvojice jen několik desítek druhů, třeba netopýři, tuleni či lišky,“ píše v knize Nevěra a její zvládání Laura Janáčková. Šance, že se váš partner nebo vy sama někdy dostanete do pokušení, je tedy vysoká. Co když mu jeden z vás podlehne? Stojí za to odpouštět?

Je erotické chatování nevěra?

Jsou to mělké city?

 

Nemiluje mě, jinak by mě tak nezranil! Nelíbím se mu, náš vztah se mu omrzel! Když zjistíte, že vás drahý zklamal, tyhle myšlenky vás asi přepadnou. Nevěra ale nemusí znamenat, že vztah nefunguje! Obzvlášť u mužů ne. „Chlapi podvádějí, když chtějí častěji sex nebo když jim žena už nepřipadá atraktivní, ale existuje i spousta těch, kteří si hledají milenky jen proto, že touží po větší variabilitě partnerek, ale přitom jim domácí vztah vyhovuje. Ženu milují, ale podlehnou touze po dobrodružství,“ míní Laura Janáčková.

 

Zní to drsně, ale podle zkušeností cosmo konzultantek nevěrní partneři často vůbec nechtějí, aby původní vztah skončil. Přemýšlíte, jestli ale takový chlap stojí za to, abyste s ním zůstávala vy? Nevěra snižuje odolnost vás obou proti dalším úletům, a až se začne někdo zajímavý točit kolem vás, pomyslíte si: Proč bych si neužila, když on se taky nehlídal? Každá nevěra, i neodhalená, partnery odcizuje, takže podvádění nakonec opravdu může vztah zničit. Přesto ale obě cosmo poradkyně radí nelámat nad chlapem hůl jenom kvůli nevěře.

 

„Pokud jste měla do teď pocit, že vaše láska zraje a hodně vám dává, nezahazujte ji kvůli jednomu zklamání,“ radí Petra Meisnerová. Mohlo by se totiž stát, že nového chlapa si budete hledat jako dvojníka toho předešlého, což vám bude při výběru svazovat srdce, a hned tak se do nikoho nového nezamilujete. „Rozhodnutí dělaná pod tlakem úzkosti nejsou dobrá. Počkejte, až budete klidnější a pomine prvotní pocit ohrožení,“ uvádí psycholožka Erika Matějková v knize Řešíme partnerské problémy.

 

V některých případech se ale odpuštění nevyplatí. „Nevěra v prvních dvou letech vztahu vypovídá o mělkosti citů. Partneři procházející zamilovanou fází se nepodvádějí. Jestliže ano, něco je špatně,“ zamýšlí se Petra Meisnerová. Nepočítejte s tím, že chlapa předěláte. Lidé se mění, když jim teče do bot, ale jakmile ohrožení pomine, vrátí se k původním zvykům a je na vás, zda se s nimi smíříte. Pokud vám s přítelem už dávno dochází trpělivost a nevěra přišla jako takzvaná poslední kapka, dáváním nové šance byste jen zbytečně ztrácela čas a ohrožovala vlastní sebeúctu.

Jak ustát výčitky

„Chtěla jsem mu odpustit, jenže to nešlo,“ vypráví osmadvacetiletá Monika. „Myslela jsem na to, co spolu dělali nebo v čem byla lepší než já. Rýpala jsem do Dana tak dlouho, až si sbalil kufry,“ dodává. I když se nevěru rozhodnete překonat, ne vždy se to podaří. Bohužel nejvíc snahy musí vynaložit ten, který napjatou situaci nezavinil. „Není fér přiznat se k nevěře a vystavit partnera takové zátěži, že ho zraníte a ještě vyžadujete, aby odpustil a choval se jakoby nic,“ domnívá se Petra Meisnerová. Vztah může pokračovat, jedině když tohle podvedený partner dokáže. „Když příteli poklesek vyčítáte a uvádíte ho do situací, kdy se cítí ponížený, k rozchodu dojde – kdo se cítí trapně, bude chtít zmizet,“ píše Erika Matějková.

 

Tyhle triky pomáhají co nejdřív zapomenout:

 

1. Nerušte věci, které do teď fungovaly, jinak nezůstane nic, na čem by mohl vztah stavět.

2. Neptejte se na detaily. I banální informace, že milenka měla ráda modrou barvu, vás rozpláče, kdykoliv vytáhnete modré povlečení.

3. Nesvěřujte se rodičům. Jejich vztah k zeťovi by to mohlo navždy zničit, což by vašemu vztahu neprospělo. Slova kamarádek vás také jen utvrdí v roli oběti, která k navrácení sebevědomí nepomáhá. Raději zajděte do partnerské poradny.

4. Nehýčkejte si pocit morální převahy. Neudělala jste i vy někdy něco, co by vám mohl odpouštět, třeba mu o sobě v něčem lhala?

 

Jít, či nejít?

 

Vše může být i naopak. Nevíte, jak se to stalo, ale najednou máte plnou hlavu jiného muže. Svého přítele máte ale taky ráda. Komu dát přednost?! „Když ženě vstoupí do života milenec, obvykle jde o znamení, že jí v partnerství něco chybělo, hlavně větší citová odezva,“ upozorňuje Petra Meisnerová. Původní vztah se ještě dá zachránit, ale musíte se mu víc věnovat. Dlouhá nerozhodnost přináší pocit provinění a úzkost, proto si určete termín, dokdy dilema vyřešíte. Jak vztah vypadal před nevěrou? Cítila jste se s milým v bezpečí? Uměl vás rozesmát? Vážila jste si ho? Nedaly by se věci, které vás štvaly, ještě změnit? Začněte znovu podnikat vše, co vás dva bavilo na začátku vztahu. Jediný muž vám nikdy nedá vše. S jedním zažijete pocit jistoty, s jiným dobrodružství, další ve vás probudí umělkyni. Budete si muset vybrat, jakého společníka vedle sebe chcete a potřebujete víc.

 

Je tohle nevěra?

 

Tyto věty dejte číst i milému.

? Erotický chat – Ano, pokud vám na virtuálním milenci záleží! „Fyzická nevěra nemusí být pro fungování vztahu tak důležitá jako ta psychická. K někomu jinému máte větší důvěru a máte ho plnou hlavu,“ píše Erika Matějková. Když kvůli virtuálnímu chatu ztrácíte chuť na sex s přítelem, právem se cítí podvedený.

?? Procházky se spřízněnou duší – Ano i ne. Partnera okrádáte o čas a zážitky, které by s vámi měl zažívat on, a jestliže je mu to líto, zraňujete ho. „Zjištění, že si partner s někým rozumí víc než s vámi a chová k němu čisté city, bývá obzvlášť pro ženy mučivé,“ míní Petra Meisnerová.

? Polibky, mazlení, orální sex – Ano! Vyspat se s někým je závažnější rozhodnutí než svolit k vášnivému polibku, přesto se nedivte partnerovi, že ho i takový poklesek trápí. Někoho cizího jste pustila do intimní zóny, kam mají vyhrazený vstup jen nejbližší osoby. Proč jste zrovna tomuto člověku udělila výjimku?

Zdroj: https://www.idnes.cz/jenprozeny/laska-sex/je-eroticke-chatovani-nevera.A101130_060046_jpz-laska-sex_jph1/3

 

Recent Videos

1 2 3 22

Home , Písničky na přání - LIVE CHAT , Máte námět na reportáž? Napište nám , Moderátoři , Časy vysílání , Jak nahrát hudbu na náš web , Jak zapnout radio , Redakcia R1