Jaroušek (4): Maminka nás trestala za všechno. Neuvěříte, co udělala, když jsme kradli v obchodě

Rádio G6 - Admin

Čtyřletý Jaroušek a jeho starší sestra skončili v Klokánku spolu. Doma pro ně nebyly fyzické tresty výjimkou, nakonec to ale zašlo až tak daleko, že se o celou věc musela postarat sociálka.

Chlapec byl malý usměvavý modrooký klučina s blonďatými kudrnatými vlasy. Jeho sestra mu nebyla skoro v ničem podobná. Možná proto, že měla jiného otce, možná proto, že jako starší dostávala častěji výprask.

Byla zamračená, nechtěla příliš komunikovat, zatímco její bratr vesele s dětským nadšením mluvil o tom, co se doma smělo a co ne. Po prvním týdnu v Klokánku ale obě děti zaskočily tetu, která je dostala na starost.

Pochlubily se tím, co v obchodě ukradly

Teta vzala jednoho dne obě děti na nákup. Po příchodu do Klokánku vypadla Jarouškovi z nohavice čokoláda. Když byla teta šokovaná, pochlubil se ještě pytlíkem bonbonů a žvýkačkou v botě.

„Vůbec jsem nechápala, kdy to stihl. Celou dobu seděl v košíčku. Když se ale s lupem předvedla i jeho sestra, která si do rukávu zimní bundy nacpala instantní polévku, pochopila jsem.“

Děti tetě oznámily, že doma kradly poměrně pravidelně. Maminka by je prý za takový lup pochválila. „Dívka mi dokonce řekla, že jednou dostala v krámě pohlavek od matky, protože si jedna paní všimla, jak krade housku,“ dodává teta.

Když teta dětem řekla, že se vrátí do obchodu, ukradené zboží vrátí a ke všemu se přiznají, byly zmatené a nelíbilo se jim to. Ale nakonec souhlasily a vzaly si z toho výchovnou lekci.

U nových pěstounů už ví, že krást se nemá

Jaroušek se sestrou nakonec skončili u nových pěstounů, kteří si je po několika návštěvách vzali domů na zkoušku, nakonec u nich zůstali natrvalo. V rodině už nějaké děti byly, a proto je mohli noví sourozenci naučit, jak to dopadá, když se krade.

„Brzy se k nám přišli všichni podívat na návštěvu. Rostou z nich dobří lidé a se svými novými bratry a sestřičkami si rozumí,“ dodává teta.

Dnes už Jaroušek i jeho starší sestra ví, že krást se nemá a že ukradená polévka donesená domů v rukávu bundy rozhodně není něco, co stojí za pochvalu.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.

[ztroj: www.onlyu.cz]