Jaké vlastnosti ovlivňují vznik romantické chemie mezi partnery

Rádio G6 - Admin

Na začátku vztahu stačí i letmý dotek nebo oční kontakt k tomu, abyste se zamilovaností zachvěla a pocítila motýlky v podbřišku. Tento pocit, který často označujeme slovem chemie, naznačuje, že jste potkala opravdovou lásku. Existuje ale vědecké vysvětlení, co za vznikem romantické chemie doopravdy stojí?


V první řadě je důležité rozeznávat mezi sexuální a romantickou chemií. Pokud toužíme po trvalém, a především dlouhodobém vztahu, pak bychom neměly podceňovat přítomnost romantické chemie.

„Tato chemie vzniká, když se ve správný čas střetne hned několik faktorů. Například je pravděpodobnější, že chemie vznikne mezi lidmi, kteří jsou připraveni na nový vztah. Je logické, že to mezi dvěma lidmi nemůže jiskřit ve chvíli, kdy jsou naštvaní, ve stresu nebo už mají romantický vztah,“ vysvětluje profesorka psychologie Kelly Campbellová pro Brides.

Zároveň dodává, že existuje nejméně šest předpokladů, které přítomnost romantické chemie mezi partnery zvyšují.

1. Společný zájem

Dokážete se s partnerem navzájem rozesmát? Shledáváte jeden druhého zajímavým? A dokážete hodiny a hodiny společně probírat nevšední témata? Pokud jste alespoň dvakrát odpověděla ano, pak je vaše romantická chemie okořeněna právě společným zájmem. „Humor je skvělý pro budování vzájemného propojení,“ říká psycholožka.

Podle jejího názoru je společný zájem pro vztah nesmírně důležitý. „Tento faktor také posiluje vzrušení z budoucích interakcí. Například, když jste bez partnera, těšíte se a přemýšlíte o tom, jaké bude vaše příští setkání. Budování touhy a chuť trávit čas společně patří k základním kamenům pevného vztahu,“ dodává Campbellová.


2. Vzájemná upřímnost

Za vzájemnou upřímnost můžeme označit moment, kdy si s partnerem můžete bez ostychu, strachu nebo nervozity o čemkoliv promluvit. Znamená to, že společně dokážete komunikovat, máte pocit důvěry, a především partner vaše slova vnímá a chápe je.

„Když je vzájemná upřímnost ve vztahu přítomna, lidé mají pocit, že si navzájem můžou všechno říci a jejich polovička je v žádném případě neodsoudí,“ vysvětluje Campbellová.

3. Osobnost

Romantická chemie může růst, pokud jsou oba partneři upřímní, originální, starostliví a laskaví. „Je prokázáno, že vlastnosti, jako je vřelost, laskavost, ohleduplnost a porozumění, vyvolávají mezi oběma pohlavími silnou přitažlivost,“ vysvětluje psycholožka ve studii publikované v časopise Social Science Journal.

Pravdou ale zůstává, že člověk se s určitými vlastnostmi narodí, a jenom obtížně je může změnit. Proto si dejte pozor na partnery, jejichž vlastnosti vám od prvního momentu nevyhovují.


4. Intimita

Pokud jde o intimitu, nemusíme si nutně představit fyzickou přitažlivost. Pocit intimity je v romantické chemii směsicí vzájemné upřímnosti a osobnosti. „Jakmile je ve vztahu přítomna intimita, lidé mají pocit, že si můžou o čemkoliv promluvit, vzájemně si důvěřují a věří, že jejich partner je upřímný a přímočarý člověk,“ tvrdí Kelly Campbellová.

Jednoduše řečeno, pod pojmem intimita si představte důvěrné a silné spojení, které k nikomu jinému necítíte.

5. Podobnost

Pozor, nezaměňujte si tento pojem s fyzickou podobností! V tomto případě podobnost znamená, že s partnerem máte „stejné základní atributy, jako jsou podobné hodnoty, morálka, víra a životní cíle“, vysvětluje Campbellová.

„Tyto podobnosti jsou relativně stabilní a odrážejí to, kým daná osoba ve skutečnosti je. Lidé, kteří se neshodují v hodnotách, ve společném vztahu pravděpodobně nevydrží dlouho.“

6. Fyzická přitažlivost

V neposlední řadě je důležité zmínit také fyzickou přitažlivost. „Je zajímavé, že tato složka ovlivňuje také přátelskou chemii. Možná je to proto, že lidé podvědomě hodnotí, do jaké míry jim přátelé pomůžou přilákat budoucí partnery. Pravdou totiž zůstává, že přátelé usnadňují romantické párování,“ dodává psycholožka.


zdroj: https://www.novinky.cz