Jak bleskově připravit poctivou česnečku. Je nejlepší a porce pro čtyři vyjde na 20 korun

Pongo Koloman Moderátor

Česnekovou polévku, takzvanou česnečku, lze zcela jistě zařadit mezi národní pokrmy české kuchyně. Pravdou ale také je, že pod pojmem česnečka si můžeme připravit leccos. Každý ji totiž připravuje trochu jinak. Může to být pouhý vývar z česneku s kmínem, ale také hustá polévka krémové podoby.

O česnečce se trochu pejorativně hovoří jako o jídle chudých. To už ale dávno neplatí a pochutnají si nad ní i ti největší boháči, tedy pokud zrovna nevyráží na nějaké jednání. Platí totiž, že bez česneku se stále neobejdete a ten zkrátka po konzumaci zanechává určitý odér.

Přestože už dávno nejde o pokrm chudiny, stále je to jídlo, které lze uvařit za pár korun. Vyzkoušeli jsme připravit jeden z původních receptů česnečky, který je neuvěřitelně rychlý a také levný. Podle našich propočtů vyjdou čtyři plné talíře česnečky na necelých dvacet korun.

Poctivá česká česnečka

Potřebovat budete:

  • 3 až 4 brambory
  • 4 stroužky česneku
  • 1 vajíčko
  • trochu másla
  • 1 lžičku soli
  • špetku kmínu
  • špetku majoránky
  • sekanou petrželku
  • chléb na krutóny

Postup přípravy:

Nejprve vezmeme brambory, oloupeme je a nakrájíme na malé kostky. Ty pak vložíme do většího hrnce a zalijeme litrem vody. Osolíme, přidáme kmín, kousek másla, prolisovaný česnek a majoránku. Začneme vařit, a to do té doby, než brambory změknou.

Mezitím si rozmíchejte vajíčko, které za stálého míchání vlijte do vroucí vody. Pak ještě minutku vařte, přidejte čerstvou petrželku a můžete servírovat.


Česnek pro zdraví a hubnutí

Česnečku by bez česneku nebylo možné připravit a je to právě tato surovina, která dodává této polévce tak mocnou sílu. Dopustit na ní nedají například ti, které po divoké noci trápí kocovina. Česnek totiž dokáže zklidnit žaludek a posílit celý organismus, aby opět začal fungovat.

V česneku je také obsaženo velké množství minerálů a vitamínů. Oblíbený je především pro své antibakteriální a antivirové efekty. Česnek však neléči pouze zevnitř, ale i zvenku. Naše babičky ho používaly například k léčení bradavic či kožních plísní. Podle některých studií potom česnek významně pomáhá při hubnutí.

Jak už to tak ale bývá, česnek vařením značnou část svých blahodárných schopností ztrácí, byť řada z nich nadále zůstává. Pokud si ale chcete dopřát jeho sílu v plné podobě, přidávejte ho do vody až v průběhu vaření. Jeho množství pochopitelně můžete upravovat podle vlastních potřeb.


zdroj:https://www.aazdravi.cz