Elsa: Otčím mě ostříhal dohola a matka opustila. Co se stalo s mou sestrou Annou, nikdo neví

Když v Klokánku v noci zazvonil telefon, příslušní pracovníci byli ihned na nohou. V takových chvílích zkrátka není čas na spánek. Tehdy volala policie, a sociální pracovnice tak čekal noční výlet.

Vypadala jako chlapec. Matka ji neměla kam dát

„Na policejní stanici na nás čekaly dvě drobné postavy. U jedné z nich jsme si mysleli, že je to chlapec. Šlo ale o dívku, úplně dohola ostříhanou,“ vypráví Klokánek. „U druhé osoby jsme si rozhodně netipovali, že by šlo o dívčinu maminku.“

Když se ale žena rozpovídala o svém příběhu, bylo hned všechno jasné. Vyrůstala prý v dětském domově a život nikdy neměla lehký. Vystřídala několik partnerů a teď bydlí u muže, který ji poslal, aby se malé Elsy zbavila.

„Prý že ji jinak vyhodí z domu. Chvíli byly s dívkou na ulici, ale byla jim zima, a tak se musely ozvat na policii.“

Klokánek se tedy Elsy ujal. Dívka milovala všechno s tématikou pohádky Ledového království. Litovala, že nemá vlasy.

Nevlastní otec jí je prý surově ostříhal, protože zlobila a drbala se. Klokánčí tety jí tedy koupily alespoň čelenku s copánkem. V Klokánku jí vše vybavily do modré a stříbrné, jejích oblíbených barev.

Holčička našla nový domov. Po roce se ozvala její matka

Elsa byla chytré a vnímavé děvčátko. Na první pohled si ji každý zamiloval, nikoho se nebála, naopak se snažila komunikovat a byla zvídavá. Proto brzy našla novou rodinu, která si ji vzala do péče. „Jen se stále ptala na maminku, ta za ní ale nikdy nepřišla,“ litují tety.

Přece jen se ale maminka nakonec ozvala telefonicky. To už dívka byla u náhradní rodiny. „Oznámila nám, že skončila na ulici a vedla celý ten rok složitý život. Nakonec musela šlapat, aby si alespoň vydělala na život. Prý otěhotněla, ale neví, co čeká, protože u doktora nebyla,“ vzpomíná Klokánek.

Žena se tetám do telefonu svěřila, že pokud se jí narodí holčička, určitě ji pojmenuje Anna. „Nabídli jsme jí pomoc. Mysleli jsme, že by i Annin příběh mohl skončit šťastně jako ten Elsin. Bohužel na naše dotazy už neodpověděla. Sluchátko ohluchlo a více jsme o ní už neslyšeli.“

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

zdroj: https://www.onlyu.cz/