Dnes začalo sčítání lidu. Online formulář nefunguje

Formulář pro sčítání lidu na internetových stránkách www.scitani.cz nefunguje. Po vyplnění osobních údajů na uživatele vyskočí hlášení o tom, že služba je dočasně nedostupná. Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek. Na uvedení údajů o bydlení, domácnosti či vzdělání elektronicky mají lidé dva týdny.

Sčítání nelze provést ani jedním ze způsobů. Pokud se lidé chtějí sečíst online, mohou se přihlásit číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku.

Formulář by mělo být možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou pak od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt, nebo od sčítacích komisařů.

Sčítání lidu se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Český statistický úřad uvedl, že na zprovoznění systému pracuje. „Elektronický sčítací formulář je dočasně nedostupný kvůli enormnímu zatížení systému od dnešních 8:15 hodin. Příčiny analyzujeme a na zprovoznění intenzivně pracujeme. Údaje z již vyplněných sčítacích formulářů nejsou samozřejmě ohroženy. Děkujeme za pochopení,“ uvedl úřad v oficiálním sdělení.

 

 

Zdroj/foto:plzenska.drbna.cz