Dítě se narodilo s mozkem mimo lebku, i když mu lékaři nedávali žádné šance na přežití, ono přežilo

Rádio G6 - Admin

O velkém zázraku může mluvit jedna rodina v New Jersey, které lékařka oznámila, že jejich syn kvůli zdravotní vadě nepřežije ani prvních osm hodin života. Ovšem malý Lucas je velký a statečný bojovník – a o své místo na zemi se pořádně popral.

Matka malého chlapce jeho zdravotní stav zjistila už při počátečním ultrazvuku
Už při desetitýdenním ultrazvuku byl ještě nenarozenému Lucasovi diagnostikován vzácný defekt, který by způsobil, že se jeho mozek nachází mimo lebku. Tento stav se označuje jako exencefálie – lebka se zcela neutvoří, obsahuje velkou neorganizovanou hmotu mozkové tkáně. Lékařka Santa Maria rodině doporučila, aby šla matka na potrat, protože i kdyby se Lucas narodil, nebude žít déle než několik hodin.

Lékaři doporučovali potrat, matka si stála za svým

Matka Lucase však tento krok nepřijala, věděla, že Lucas musí přijít na svět, i přes veškerá varování. Jakmile se blížil termín porodu, raději všechny v rodině varovala, co se může stát, a tak byli se situací seznámeni – včetně jejich dvou dcer.

Lucas se narodil jako zdravé miminko
Když ale lékaři viděli, že Lucas je kromě deformace jinak zdravý, čtyři dny po jeho narození provedli operaci, která zahrnovala odstranění abnormální mozkové tkáně, aby se zabránilo poškození funkční oblasti jeho mozku. Po operaci začala kost kolem Lucasova mozku tvořit ochrannou vrstvu, na které začala růst vlasová pokožka.

Ještě ho čeká spoustu zákroků
Lucase čeká ještě mnoho operací, které se budou zaměřovat na odebírání kosti, co v současné době roste a formuje se i kolem ostatních částí. Také jsou na řadě i různé kosmetické zákroky, které by měly co nejvíce spravit jeho horní část lebky.

Co se týče vývinu, Lucas je na stejné úrovni jako vrstevníci. Normálně zvedá hlavičku, začal se plazit a dělá velké pokroky. Jeho rodina je nesmírně šťastná, že ho v životě má.

Autor: Lenka Svobodová
zdroj: ABC 7 New York | ilustrační fotografie