Ďábelské cikánky – pěst a palec dolu

zdroj: FOTO: Facebook Jana Bendiga

zdroj: FOTO: Facebook Jana Bendiga

Fényx

A je to tady zase! Tentokrát se mě to dotklo osobně. Nejsem nepřející člověk a lidem přeji co si zaslouží ba co víc ať je jim dáno co potřebují. V mém životě se stalo pár zvratů, na které dnes poukáži a to proto, že jsem si jistý třicetiletým procesem, kterým Romové prošli a každý z těch co přispěli, a to buď svou pílí, umem či uměním, připravili cestu Tobě abys mohl být hrdý Rom.

 

Rekce na live Tibora Židy který se dostal do spárů zášti, nenávisti a spikleneckých projevů ze strany Jana Bendiga a jeho přítele Lukáše Rejmona. O co šlo? To se ptají všichni a z live Tibora je zřejmé že se jedná o tzv. praní špinavého prádla na veřejnosti. Ve své “livce“ se dostal na tenký led větami na téma homosexualita VS Romipen (romství). Na oficiálních stránkách obou umělců je vidět podpora a zároveň dvě válečné skupiny. Některé komentáře jsou rozumné a přihlíží k tématu s moudrostí, musím však podotknout, že jich je poskrovnu ačkoli jsou jich stovky. U Tibora lidé odesílají foto s palcem v pěsti jako symbol, že souhlasí s Tiborovým názorem, a to že Ďábelské cikánky jsou proti Romipen. To se Lukášovi a Honzovi mimochodem snažil Tibor vymluvit, když si onehdy v hospodě poprvé s Tiborem sedli a vyjasňovali si co to je Romipen a proč je to tolik pro Tibora důležité. A taky jim přislíbil spolupráci pod danou podmínkou a to jako hudebník, korektor a skladatel. Na jejich průlomových skladbách které dle mého názoru dávají smysl než píseň Me tut užarav a její text.

 

Na oficiálních stránkách Jana B. se zase pochvalně vyjadřují fanynky a fanouškové. Některé komentáře nedávají smysl a jen podporují Honzu, a naopak některé se baví k tématu. I Honza se vyjádřil a napsal na své stránce slovy jednoho komentu „dlouhý, kdo to má číst“. Já jsem si pár desítek komentářů přečetl a musím říci, že většina lidí vůbec nepochopilo to, co Tibor řekl ve svém příspěvku. Jednak je to tím, že se Honza vůbec nevyjádřil k podstatě věci, ale bavil se nekonstruktivně k Tiborově slovní leč agresivní části reakce. To si myslím, že je zrovna klasická debatérská! Zcela okrajově ve svém komentáři řešil Romipen, který byl vlastně hlavním podnětem Tiborova live. A za druhé reakcí Tibora, který jak řekl „když se kácí létají třísky“. Ano, není první a věřím že ani posledním člověkem který se naštve a udělá live a nechá se unést svými emocemi.

 

Srážka s hlupáky

 

Zpátky k mé úvaze a zkušenostem. Myslím, že spousta Romů, co máme rádi knihy, intelektuální humor a vůbec čteme noviny nebo si studujeme pro osobní potěšení či máme děti až po škole a utváříme si názory na základě rozboru, povědomí dané problematiky a mnoho odlišného co běžný Rom nazývá “chováš se jak gádžo“, se potýkáme s neporozuměním jak ze strany majority, tak ze strany našinců. Bývá to často nepříznivý boj a často trvá dlouho. Dopadá asi takhle: „Co pro nás udělal more, hraje si na gádža, ja jsem cigán s G, mě to nezajímá stejně se nic nezmění. Gádžo bude vždycky gádžo. Čhaje, oča… podívej se, jak by se to dalo… a mnoho dalšího. Proč tomu tak je a jak to že ani osvěta, brožury ani logika nefungují? Odpověď je příliš jednoduchá, a tak vám ji napíši složitě a moudře slovy vynikajícího člověka a komika Jana Wericha.

„Ono je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém.“
Ani není co dodat snad jen že jmenovec Honzi Jan W. měl hlubokou pravdu. Smutnou pravdou zůstává to, že je zde opomíjena, a to velice, historie Romů. A to není ani tak dávno.

 

Rom VS cikán, cigán

 

Zapátrejme v historii, která se psala ve století dvacátém. Píše se rok 1971 a organizace IRU se shodla na tom, jak bude vypadat romská vlajka, romská hymna a dohodli se na preferenci názvu Rom před hanlivým slovem cikán. Letos to bylo významných 50 let co tomu tak bylo.

Vysoké školy a základní školy VS zvláštní školy potažmo speciální základní školy

 

JUDr. Emil Ščuka od roku 1982 se po škole začal angažovat v osvětě Romů a za i v tak náročné době jako byl komunizmus, se snažil Romy vzdělávat. Po revoluci 1989 založil ROI (Romské občanská iniciativa) společně s L. Rusenkem. Medializovali Romy a jejich kulturu a dále pak v devadesátých letech Romy dostal do TV v různých pořadech. Ale v jiném obraze než doposud byli. Největší zásluhu má, dle mého v projektech, které byly následně jemu odcizeny a aplikovány majoritou. Projekty v inkluzi jako Romský asistent (sám jsem intenzivním kurzem pedagogický asistent v roce 1999 prošel) ve školkách, školách a speciálních a základních, středních škol a konzervatoři v Praze na úřadech Romský poradce. Nejen to ale mnoho práce v rovnosti Romů a společnosti

 

Ivan Veselý romský aktivista, publicista, a především spoluzakladatel nadace DŽENO a ředitel tehdejšího časopisu Amaro gendalos. Osvěta Romů do povědomí majority právě probíhala v devadesátých letech a přelomu dvacátého století. Časopisy byly v mnoha organizacích a zde jsem se setkal osobně s panem Veselým ale i současným týmem Amaro voďi kde bylo tehdejší podhoubí současné Romea o.p.s jako Jarmila Balážová – vystudovaná žurnalistka, redaktorka, dramaturgyně a v současné době tisková mluvčí na MŠMT.

 

Mohl bych se zde rozepisovat více o spoustě úžasných jménech a za nimi stojící osoby, které se zasloužily o to, aby Romové byli dnes tím, čím jsou. Proč se tito Romové snažili o to, aby současná smetánka showbyznysu měla otevřená dvířka k tomu, co dělají a nejen to? No to je právě to, co jim uniká, neboť mají utkvělé představy o tom, že jsou to právě oni, co udělali díru do světa. U Honzy mě, jen překvapuje, jeho sebestřednost, argumentace bez významu, a především absolutní neochota se zabývat tím co je popisované v mnoha článcích a především ROMIPEN. Podíváme-li se na jeho argumenty v “jeho“ nikoli Lukášovo, tak uvidíme jasnou chabost. I když mě teď vlastně napadá že ti fanouškové jsou vlastně natolik zmanipulovaní, že se rozhodnu rozebrat pár argumentů aby se zamysleli.

„I já mám radši pravé chlapské popovídání z očí do očí“.

Kdyby to tak bylo, tak neodmítl moje pozvání do pořadu rádia G6 hned několikrát, když ho pozvali do Romea.cz do diskuze, možná zde někdo namítne že to řeší policie ale diskuze na téma Ďábelské c. je něco jiného než vyjádření k live T. Židy. Dále pak co myslíš tím chlapské ?

„Jsme snad ve 21. století a mluvit takhle o menšině lidí, které mají svoje práva, nikomu neubližují, to je smutné“.

Ano opět je zde lež zabalená do pravdy a to tak, aby vypadal Honzík a jeho menšina které se zastává v lepším světle než jeho druhá část tedy Roma. Ano Honzo (a Lukáši), ano je 21. století. Homosexuálové mají svá práva ano jako každá osoba na této planetě. Jen někdy jsou jim upřeny, neboť za zavřenými dveřmi se toho děje mnoho. A největší lež… nikomu neubližují??? Já vím že 100% ubližují a to například má sousedka vyskočila z 11.p z okna a to kvůli promiskuitě své partnerky z řad LGBT. Co myslíte ublížila své partnerce? Asi ano že, když na to pak skočila z okna. A samotný Lukáš Rejmon stál před soudem za kuplířství.

Obžalobě čelí vedle Scolariho také Luboslav a Ivan Arsovovi původem z Bulharska, Čech Lukáš Rejmon a Slováci Branislav Tomaníček a Jakub Rajnec. Obviněným je od 27 do 54 let. Některé z nich viní státní zástupkyně i ze svádění k pohlavnímu styku a z ohrožování výchovy dítěte. Za obchodování s lidmi hrozí pět až 12 let vězení.                                   Zdroj a celý článek zde.

 

 

Dále jakožto člen LGBT se proslavil ve své menšině jakožto Rejnok, který si nechával platit za sexuální služby. V jeho komunitě jej nazývají “ostuda gayů“ Jestli je to tak tak proč ostuda? V rozhovoru pro Lui.cz řekl na otázku, které dvě věci by změnil ze své minulosti? Odpověděl: Kdybych to porno nenatočil, tak by si lidi na mě našli něco jiného. Takže to fakt neřeším. Já si jedu a pojedu vždycky svoje a ostatní neřeším. Ano název písně J.B. I DON’T GIVE A FUCK“  bych přeložil Mě to nezajímá.

Foto: ČTK
Foto: ČTK

Ať si každý dělá, co chce a kdy chce a s kýmkoliv. Má to jen háček, pokud to ohrožuje mravní výchovu dětí, zdravý druhých anebo dokonce psychická újma, pak to jedno není. A v odpovědi je vidět že Lukáš si jede svoje a nikoho neřeší. Vždy se chtěl proslavit a pokud to bude na Ivetě Bartošové, Janu Bendigovi či vedení podniků pro sex a služby s ním spojené. Před necelýmí dvěma lety soud shledal i Lukáše vinným a to jako organizovanou skupinu a soudkyně řekla: „Zjednávali muže mladistvého zjevu, a to nejen na pozice tanečníků, ale i k poskytování sexuálních služeb za úplatu,“ konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Kateřina Radkovská. 

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/kuplirstvi-gayklub-escape-jecna-praha-soud-podminka-homosexualni-prostituce.A201202_114227_praha-zpravy_rsr

 

Pokud toto dle slov Honzy nikomu neubližují, tak je Honza buď apaticky, hloupý anebo ve spárech chtíče a slovy Rejnoka: „Já si jedu a pojedu svoje a ostatní neřeším“! Snad se jednoho dne nedočteme že Honza pláče nad tím, co mu jeho manažer provedl, rozchod a v horším případě spáchal sebevraždu. To by bylo smutné.

 

Mé doporučení pro Honzu je následující. Pokud se tak zastáváš LGBT komunity více než romské, je to v pořádku. Každý podle toho, jak se cítí. Na druhou stranu přemýšlej o tom, jestli by si své klipy a texty neměl upravit. Na místo, …bylas pro mě jedinou na … byl si pro mě jedinou. A klipy by měly mít namísto heterosexuálního podoby spíše homosexuální. A nevystupuj za Romy, protože ty jsi dle svých slov: Pro mě osobně slovo „cigán“ není urážka. – což vlastně znamená v přeneseném významu toto: výrazem cikáni označováni lidé naplňující svými vzhledovými nebo povahovými vlastnostmi stereotypní, často negativní představu Cikánů, například je-li někdo opálený a snědý, tulák a dobrodruh, lhář, podvodník či zloděj.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cik%C3%A1ni

 

 

A co se Ďábelských cikánek tyče, Tvůj argument: „Nesvádějte všechno na náš seriál. To už by mohl každý nadávat i na pořad TVOJE TVÁŘ MÁ ZNÁMÝ HLAS a další podobné“.  Opět je zde podpis Rejnoka! Tohle je tak slabé až do nebe volající hloupost! Od kdy pořad v TV TTMZH podporuje dehonestující smýšlení o Romech, podporuje rasistické podhoubí u majority, které už tak je vyživováno médii? Je smutné že jediné, co z tebe děla Roma jsi zaprodal. Ale pamatuj si, že Roma ti drželi palce, protože umíš zpívat, a hlavně že jsi Rom a že nás Romy reprezentuješ! Ti z řad Romů, kteří se nebudou nikdy zabývat do hloubky co to je Rom nebo cikán ti vás rádi podpoří protože neuvažují jen konzumují.

 

Závěrem bych chtěl dodat můj názor jakožto bloger k Tiborovi a jeho live. Tibor ve své řeči byl jasný a rozumově se jasně bavil o vaši spolupráci kterou s vámi otevřel jen k jeho škodě jste si nesepsali smlouvu a když vás vytáhly jeho skladby a texty. Nelze neopomenout jeho romský cit pro hudbu a kytaru která se promítla ve vaší hudbě. Ukázali jste mu vaši pravou povahu a nastavili záda. Ba co více jste šli údajně na policii, namísto pochopení jeho rozhořčení nad tím, proč perete prádlo na veřejnosti. To, jak se vyjádřil hanlivě je samozřejmě špatně a jak vím, tak se i omluvil a to veřejně. Což je pochopitelné, když byly emoce v bodě varu. Ale jakmile se dostaly do zprávné koordinace, omluvil se včetně skupině LGBT a i Tvé rodině Honzo.

 

bloger: Fényx