Comeback do vztahu. Proč si nechat zajít chuť?

Rozešli jste se, ale vy koketujete s myšlenou, že to s bývalým dáte zase dohromady? A zdá se vám, že on to vidí stejně? Tak na to pozor. Vysvětlíme vám, proč se pravděpodobně budete trápit a z jakých důvodů „nebožtíkovi“ kontakt s vámi vyhovuje.

 

Když uspořádal seznamovací portál SeekingArrangement výzkum, kdo s kým spí, ukázalo se, že téměř polovina žen (konkrétně 42 %) se vyspí se svým bývalým, dokonce i když už mají jiný vztah. Milostný rej s ex přitom má svá pro a proti.

 

Pro? Můžete s ním prožívat báječné orgasmy, neboť on prostě ví, kam sáhnout a co udělat. Proti? Hrozí vám doufání v něco, co se nemusí splnit – comeback neboli návrat ke starým časům a s ním spojené zklamání, které se dřív nebo později pravděpodobně dostaví. Holt i tahle mince má dvě strany. Skutečně se vyplatí riskovat a dávat do placu své již jednou zraněné srdce?

 

Proč se vracíme ke svým ex
Nová studie publikovaná v odborném časopise Evoluční psychologie odhalila, že lidé mají různé důvody, proč se znovu spojí se svými bývalými, a hodně je to o pohlaví. Studie zdůrazňuje skutečnost, že motivace mužů a žen je mnohokrát v rozporu s chtíčem a city a ve většině případů vede navázání na minulé časy pouze k větší bolesti, a to zejména u žen.

 

Vědci zjistili, že ženy se po rozchodu k bývalému vracejí, protože chtějí vzkřísit byť nefunkční vztah. Naivně si myslí, že opětovným návratem se všechno zlé vypařilo, partner se změnil, je jiný, chápavější, něžnější, komunikativnější a bůh ví co ještě. Obvykle jim však zůstávají jen oči pro pláč. A co pánové? Muži vidí sex po rozchodu úplně jinak!

 

A co přátelství, můžete být se svým ex kamarádi?

 

Chci tě, ale jen do postele
Výzkum založený na online dotaznících ukazuje, že muži, kteří mají sex se svými „nebožkami“, to dělají pouze pro potěšení a uspokojení svých vlastních potřeb, ne proto, že se snaží vztah vzkřísit. Koneckonců, už jste někdy viděli samce odmítnout nabídku na sex, která mu přijde tak nějak sama, pohodlně a bez větší snahy? Tak vidíte.

 

Zajímavé je, že ženy ze studie tvrdí, že se osobně cítí mnohem hůř (využité), když se s bývalým vyspí, nicméně prý mají pocit „lepšího vztahu“. Jde o silnou sebedestrukci. Dámy jsou ochotné samy sobě ublížit a zapojit se do sebezničujícího chování, a to jen proto, že třeba jen na malou chvilku vycítí (mylnou) šanci na návrat do partnerství.

 

Foto: fizkes, Shutterstock.com

 

Žena hned po sexu se svým ex předpokládá, že se k sobě vracejí, většinou se plete

 

 

Když rozchod, tak čistý
Také sexuoložka Laura Berman z Chicaga říká, že intimita znamená pro různé lidi různé věci. Je hloupost myslet si, že se k sobě vrátíte jen proto, že jste s ním hupsla do postele. On si užil, ale tím to hasne. Nebo jste si snad řekli, že se k sobě vracíte?

 

„Kdykoli je to možné, opravdu naléhám na lidi, aby preferovali čistý rozchod a dořešili veškeré bolavé záležitosti. Někdy je potřeba si zablokovat účet svého ex na sociálních sítích a smazat jeho číslo, minimálně do doby, dokud rány po rozchodu nejsou stoprocentně zahojené,“ varuje Laura Berman. Hrozí totiž, že se dlouho nepohnete dál a bude vás to bolet.

 

Dáte se s bývalým zase dohromady?
Že se s bývalým potkáte za pár měsíců nebo let, oba budete svobodní a najdete k sobě cestu, je možné. Nic však neřešte hned po tom, co si sbalil věci. Nejste objektivní a potřebujete čas – oba. Stejný názor má i koučka partnerských vztahů, Lenka Černá. I ta doporučuje svým klientům s bývalými nebýt v kontaktu.

 

„Zvlášť, pokud víte, nebo minimálně tušíte, že se k sobě nehodíte, vám každé setkání vnitřně ubližuje. A pochopitelně i to sexuální,“ uzavírá česká odbornice na mezilidské vztahy. Mimochodem, podle studie, kterou zorganizovala banka Capital One a kterou zveřejnil britský deník Daily Mail, na každý rok, který se svým partnerem strávíte, je po rozchodu potřeba zhruba měsíc na rekonvalescenci. Byli jste spolu pět let? Pak se z rozchodu vzpamatujete nejdřív za pět měsíců. Do té doby si do čerstvých porozchodových ran akorát sypete sůl.

 

zdroj: https://www.prozeny.cz