Co se děje s ženským tělem, když dlouho nemá sex

Může ve vagině vyrůst nová panenská blána? Mají ženy bez sexu sklon k depresím? A klesá při sexuálním půstu naše libido? To jsou jenom základní otázky, které si ve spojitosti se sexuální neaktivitou vybavíme. Pojďme si jednou provždy udělat v těchto otázkách pořádek a uvést věci na pravou míru.

O zdravotních benefitech milování nemusíme dlouze polemizovat. Všichni víme, že sex má pozitivní vliv na spánek, snižuje hladinu stresu a zlepšuje kardiovaskulární funkci. Co se ale stane s ženským tělem ve chvíli, kdy nezažívá sex?

Existuje nespočet odpovědí na tuto otázku a nutno podotknout, že většina z nich hraničí se science fiction. Proto web Health vyzval odborníky, aby vyvrátili nejčastější mýty, které s tímto tématem souvisejí.

O vaginu nemějte strach

Možná jste už sama slyšela, že se vagina bez pravidelného sexu uzavře, utěsní, nebo v ní dokonce vyroste nová panenská blána. Rozhodně těmto bludům nevěřte.

I když nemáte dostatek sexu, tělo stále produkuje hormony estrogen a progesteron, které udržují vaginální stěny otevřené a pružné. Estrogen navíc pomáhá zvlhčovat vaginální záhyby, které následně umožňují, aby se vagina při

Jak dobře znáte svou vaginu? Sedm překvapivých faktů, která se v biologii neučíVztahy a sex

 

Existuje pouze jedna situace, kdy ke zúžení vaginálního otvoru doopravdy může dojít.

„Některé ženy po menopauze si všimly, že se průměr jejich pochvy zmenšil. Jednalo se ale o ženy, které dlouhodobě neměly pohlavní styk,“ vysvětluje gynekoložka Christine Grevesová a dodává, že šlo především o ženy, které byly bez sexu více než pět let.

Rychle nalezené libido

Nepříjemnou zprávou je, že dlouhodobá sexuální abstinence může negativně ovlivnit libido. To je dáno zřejmě tím, že se necítíte přitažlivá a sexy.

Pokud si však najdete partnera, pravděpodobně ihned ztracené libido naleznete. Je důležité myslet na to, že právě sebevědomí hraje u sexuálního apetitu významnou roli.

Pozor na úzkosti a deprese

Během milování se z mozku uvolňují dvě důležité látky – oxytocin a serotonin, díky kterým se následně cítíme uvolněně a příjemně.

„Když tělo neprodukuje tyto mozkové chemikálie v rovnoměrném množství, může se to podepsat na vašem duševním zdraví. Na druhou stranu existuje poměrně jednoduché řešení. Nebojte se oddávat masturbaci, během které se oxytocin a serotonin také uvolní,“ tvrdí profesorka psychiatrie Gail Saltzová.

Důležité doteky

Už jste někdy slyšela o hladu po kůži? Tento termín vystihuje reakci těla na dlouhodobý nedostatek doteků.

„Kontakt kůže na kůži snižuje stres, zlepšuje sebeúctu, a dokonce může posílit náš imunitní systém,“ říká dermatoložka Rachel Nazarianová.

V případě, že nemáte partnera, nebojte se obejmout maminku, pohladit babičku nebo třeba pochovat neteř. Jakýkoliv dotek, který naše pokožka vyhodnotí jako pozitivní, zvyšuje hladinu serotoninu a umožňuje nám, abychom se cítily šťastněji.

Dotyk je velmi důležitý, je to forma kontaktu a komunikaceZdraví

 

Sex po delší pauze

Milování se nezapomíná, a tak nemusíte mít obavy, že první sex po delší odmlce skončí fiaskem. Přesto byste měla mít na paměti, že může trvat trošku déle, než se vagina dostatečně zvlhčí a tkáně se plně uvolní.

„V ideálním případě si s partnerem dopřejte dlouhou předehru plnou doteků a polibků. Během předehry se vaginální tkáně uvolní a zároveň dojde k vyšší produkci poševního sekretu,“ říká gynekoložka Christine Grevesová.

Pro psychickou pohodu si připravte k ruce lubrikační gel, který vás případně zachrání v momentě, kdy nebudete dostatečně vzrušená.       zdroj:https://www.novinky.cz