Česko dostane z Norských fondů pět miliard na podporu lidských práv či inkluzi Romů

Česká republika dostane na příštích sedm let asi pět miliard z takzvaných Norských fondů a od zemí Evropského hospodářského prostoru. Poslouží jako finanční podpora v oblasti vzdělání, vědy, životního prostředí, ale i občanské společnosti a lidských práv. Čerpat se začne v polovině příštího roku.

Praha – Česko podepsalo již třetí smlouvu s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, díky níž získá až pět miliard. Peníze využívají především neziskové organizace, ale i ministerstva. Oproti předchozímu období se bude při výběru projektů klást větší důraz na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů.

“Máme možnost rozvíjet spolupráci. Norsko investuje do rozvoje Česka, ale tato investice se mu pak vrátí, například pracovní silou. Je to tedy taková win-win situace,” přiblížila náměstkyně ministra zahraničí Elsbeth Tronstadová.

Trojice států Evropského hospodářského prostoru podpoří 15 členských zemí EU částkou 1,5 miliardy eur. Dalších 1,3 miliardy eur půjde z Norských fondů. Z toho obdrží Česká republika asi 184,5 milionu eur (zhruba pět miliard korun), které využije na rozvoj vědy a výzkumu, ochranu životního prostředí, zdravotnictví, vzdělání, spolupráci v justici a kulturní dědictví. Vyčerpat je musí do roku 2024.

“Základní rámec spolupráce zůstává stejný. Nově se ale zaměříme na lidská práva, občanskou společnost a inkluzi Romů,” přiblížila ředitelka kanceláře ministra financí Milena Hrdinková.

Spolupráce byla podepsaná v kostele svatého Františka v Anežském klášteře, jehož rekonstrukce byla financována právě z předchozího programu. “Díky této podpoře se podařilo opravit a zpřístupnit vnitřní prostory kostela,” doplnil generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, která pražský Anežský klášter spravuje.

Finanční podpora trojice států společně s Norskými fondy tvoří nedílnou část státního rozpočtu. Za období 2009-2014 byly mezi žadatele rozděleny asi tři miliardy korun. Nejčastěji využívají norskou podporu neziskové organizace.

autor: Kristýna Šopfová | 4. 9. 2017 18:47

 

 

Sdílej článek ...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *