Bohumín varoval před falešnými sbírkami pro oběti požáru

Rádio G6 - Admin

Bohumín ČTK
Bohumínská radnice varovala před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru. Jednou takovou se už podle města zabývá policie.

Jedinou oficiální sbírkou je zatím ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj. Lidé na ni doposud přispěli bezmála 300 000 korun.

„Město varuje před jinými neoficiálními sbírkami a transparentními účty, které se po neštěstí začaly objevovat. Jednou se už dokonce zabývá policie. Jediná oficiální a transparentní veřejná sbírka, která je určena na pomoc zmírnění bohumínského neštěstí, je ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí města Lucie Balcarová.

Dodala, že lidé by měli být velmi opatrní, kam svou pomoc posílají. „Pokud by se objevila nějaká další oficiální sbírka, město by o tom veřejnost informovalo,“ řekla.

Policie se už jednou sbírkou zabývá. Podle informací ČTK šlo o účet zveřejněný ve středu na jednom facebookovém profilu. Příspěvek byl ale po nějaké době smazán. „Policisté přijali informace, že by měla být založena sbírka v rozporu s právními předpisy. Tyto informace prověřujeme. Na zjišťování dalších okolností spolupracujeme s krajským úřadem,“ uvedla mluvčí policie Pavla Jiroušková.

Státní zástupce Michal Król o motivech žháře

Video: Aleš Honus, Právo

Jedinou oficiální sbírku tento týden vyhlásil Moravskoslezský kraj. Lidé mohou do 15. září přispívat na účet 868686/2700. Zatím se na něm sešlo bezmála 300 000 korun.

Kraj pozůstalým po obětech a zraněným pomůže také. Má v úmyslu poslat 100 000 za každého mrtvého a 50 000 za každého zraněného. Finanční pomoc ale ještě musí v září schválit zastupitelstvo.

Při požáru zemřelo 11 lidí, desítka dalších utrpěla zranění. Policisté ze žhářského útoku obvinili 54letého muže, který se přiznal a uvedl, že chtěl postrašit rodinu, se kterou měl dlouhodobé spory.

Na byt ale zaútočil v době, kdy se v něm konala oslava narozenin. Z 15 účastníků přežili jen čtyři lidé, kterým se podařilo uniknout na balkon sousedního bytu. Šest lidí zemřelo v bytě, pět dalších po pádu z okna v 11. patře panelového domu.

Pietní místo u panelového domu v Bohumíně

Pietní místo u panelového domu v Bohumíně

Foto: Aleš Honus, Právo

V nemocnici nyní zůstávají tři lidé. Jsou v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. „Dva jsou i nadále na jednotce intenzivní péče. Jejich stav je stabilizovaný, ale stále vážný,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Dodala, že třetí pacient je na tom lépe a je na běžném oddělení.

zdroj: https://www.novinky.cz