Amálka (10): Kvůli mamince jsme se sestřičkou skončily v blázinci. To, co nám dělala, všechny vyděsilo

Desetiletá Amálka a o rok mladší Dorotka strávily rok a půl na dětské psychiatrii. Když se měly vrátit domů, jejich matka právě hledala nové bydlení. Proto je přivedla na čas do Klokánku.

„Matka nám přivedla dvě dívky s tím, že si je po čase zase vyzvedne. Prý jen potřebuje sehnat vhodné bydlení,“ říkají tety.

 

„To by bylo v pořádku, jenže ona nám k holčičkám dodala i několikastránkový papír s informacemi o tom, co všechno dívkám zakazuje.“

 

Mýt se mohou jen čistou vodou. Čokoláda neexistuje

 

Matka při příchodu do Klokánku požadovala vidět pokoj, ve kterém budou holčičky ubytovány.

 

Ten se jí nelíbil, a vyhrožovala dokonce, že přivede senzibila. Od tohoto plánu ale nakonec upustila.

„Dala nám ale jasně najevo, že si nepřeje, aby její holčičky jedly maso, nebo snad dokonce čokoládu,“ říká Klokánek.

 

„Zakazovala jim mobilní telefony a některé typy hraček.“

Navíc se dívky směly mýt pouze vodou. Nemohly používat šampony ani mýdla. A kdykoli je matka v Klokánku navštívila, očuchala si je, aby zjistila, zda pravidla dodržují.

 

„Jednou zjistila, že měla Amálka během její nepřítomnosti čokoládu. Na základě toho nám začala vyhrožovat soudem,“ říkají tety.

 

„Když jsme se doslechly, že mají jít holčičky zpět do její péče, nevěřily jsme tomu.“

 

Jenže matka se podle všeho ničím neprovinila, a proto byly Amálka i Dorotka poslány zpět domů. Ani jedné z nich se tam očividně nechtělo, Klokánek s tím bohužel nic nenadělal.

 

Skončily v dětském domově. Utekly a chtěly do Klokánku

 

Po čase se Klokánek dozvěděl smutnou zprávu. Obě dívky prý utekly z domova, a nakonec skončily v dětském domově. Původně chtěly do Klokánku, ale nedostaly možnost.

 

Doma jim totiž matka opět všechno zakazovala. Nemohly jíst skoro nic, jen zelená jablka. Protože ta červená prý jsou otrávená. Neexistovaly sladkosti ani maso.

 

Když měly Dorotka s Amálkou hlad, rozhodly se nakonec utéct a požádat o pomoc.

Jenže jejich snaha dostat se do Klokánku nevyšla. V dětském domově si prý ale na nic nestěžují, maso tam chutná výborně.

 

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

 

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života.

 

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

 

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše děti a zaměstnance.

 

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

 

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.