Ukrajina vyhlašuje válečný stav co to znamená pro Česka!


Ukrajinský parlament schválil výjimečný stav po dobu 30 dnů. Ten se v případě neuvážených kroků může podle bezpečnostního experta Andora Šándora dotknout i Česka. Co vůbec znamená tzv. stanné právo?

Výjimečný stav ukrajinský parlament schválil v pondělí večer. S návrhem, který reaguje na nedělní incident s Ruskem, přišel prezident Petr Porošenko. Původně měl válečný stav zahrnovat celé území Ukrajiny, opatření ale nakonec bude platit “pouze” pro deset pobřežních a pohraničních regionů.

 

Co se skrývá pod tzv. stanným právem? Jedná se o mimořádné opatření, které se používá ve výjimečných případech, jako je válka nebo přírodní katastrofa. Při vyhlášení stanného práva může vláda omezit některá občanská práva, aby například zabránila zneužití situace k páchání zločinů.

 

V případě Ukrajiny se může výjimečný stav dotknout nejen bezpečnostních opatření, ale i ekonomiky. Stát napříkad může převzít kontrolu nad majetkem soukromých společností. Občané ve válečném stavu mohou být donuceni vykonávat jinou práci než ve svém zaměstnání.

zdroj: http://tn.nova.cz

čtěta dál